Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie s příčkou NGC 2903

Uznání: Almudena Alonso-Herrero (U. Hertfordshire) et al., HST, ESA, NASA

NGC 2903 je spirální galaxie podobná naší vlastní Galaxii Mléčná dráha. Mezi podobnosti patří její celková velikost a ústřední příčka. Výrazným rozdílem je ovšem výskyt záhadných horkých skvrn v jádru NGC 2903. Při prohlídce jak snímku nahoře, tak dalších podobných snímků pořízených dalekohledem Hubble Space Telescope se ukázalo, že tyto horké skvrny jsou jasné mladé kulové hvězdokupy na rozdíl od stejně starých kulových hvězdokup v naší Galaxii Mléčné dráze. Dalším průzkum ukázal, že současné vznikání hvězd je nejbouřlivější v prstenci obepínajícím jádro NGC 2903 širokém 2000 světelných let. Astronomové vytvořili hypotézu, že gravitace centrální příčky vznikání hvězd v tomto prstenci urychluje. NGC 2903 leží asi 25 miliónů světelných let daleko a je viditelná i malým dalekohledem v souhvězdí Lva (Leo).

Štítky: Spirální galaxie, Spirála s příčkou


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »