Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie s příčkou NGC 2903

Uznání: Almudena Alonso-Herrero (U. Hertfordshire) et al., HST, ESA, NASA

NGC 2903 je spirální galaxie podobná naší vlastní Galaxii Mléčná dráha. Mezi podobnosti patří její celková velikost a ústřední příčka. Výrazným rozdílem je ovšem výskyt záhadných horkých skvrn v jádru NGC 2903. Při prohlídce jak snímku nahoře, tak dalších podobných snímků pořízených dalekohledem Hubble Space Telescope se ukázalo, že tyto horké skvrny jsou jasné mladé kulové hvězdokupy na rozdíl od stejně starých kulových hvězdokup v naší Galaxii Mléčné dráze. Dalším průzkum ukázal, že současné vznikání hvězd je nejbouřlivější v prstenci obepínajícím jádro NGC 2903 širokém 2000 světelných let. Astronomové vytvořili hypotézu, že gravitace centrální příčky vznikání hvězd v tomto prstenci urychluje. NGC 2903 leží asi 25 miliónů světelných let daleko a je viditelná i malým dalekohledem v souhvězdí Lva (Leo).

Štítky: Spirální galaxie, Spirála s příčkou


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »