Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jaro s Discovery

Uznání: NASA

Vítejte v rovnodennosti! Při svém pohybu na pozemské obloze na sever dnes Slunce ve 13:31 světového času překročí nebeský rovník a přinese tak jaro na severní a podzim na jižní polokouli. Změna ročního období je známa jako rovnodennost, protože Slunce vychází na horizontu přesně na východě a zapadá přesně na západě a den má stejný počet hodin jak na severní tak na jižní polokouli. Na tomto snímku z 8.března na východním horizontu vykukuje Slunce na dramatický ranní start raketoplánu Discovery při misi STS-102. Discovery dopravuje zásoby a posádku na Mezinárodní kosmickou stanici a zůstane na oběžné dráze i tento první den jara na severní polokouli. Přistání Discovery je naplánováno na Kennedy Space Center na Floridě zítra.

Štítky: Raketoplán, Rovnodennost, Discovery, Spring


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »