Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost

Uznání: STS-68 Crew, NASA

Včera Slunce překročilo nebeský rovník na jih a tak vyznačilo equinox (rovnodenost), první den podzimu na severní polokouli a jara na jižní. Equinox znamená stejně (dlouhou) noc a se Sluncem na nebeském rovníku tak pozemšťané zakusí 12 hodin denního světla a 12 hodin tmy. Potom pro ty na severní polokouli se dny začnou zkracovat jak bude Slunce dále klesat níž na obloze a přiblíží se zima. Něklik týdnů po podzimní rovnodenosti 1994 pořídila posádka the Crew of the raketoplánu Endeavor tento snímek Slunce nad srpkem Země. Světlo ozařuje svislou výškovky (směřující k Zemi) spolu radarem v nákladovém prostoru.

Štítky: Raketoplán, Rovnodennost, Roční období


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »