Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost

Uznání: STS-68 Crew, NASA

Včera Slunce překročilo nebeský rovník na jih a tak vyznačilo equinox (rovnodenost), první den podzimu na severní polokouli a jara na jižní. Equinox znamená stejně (dlouhou) noc a se Sluncem na nebeském rovníku tak pozemšťané zakusí 12 hodin denního světla a 12 hodin tmy. Potom pro ty na severní polokouli se dny začnou zkracovat jak bude Slunce dále klesat níž na obloze a přiblíží se zima. Něklik týdnů po podzimní rovnodenosti 1994 pořídila posádka the Crew of the raketoplánu Endeavor tento snímek Slunce nad srpkem Země. Světlo ozařuje svislou výškovky (směřující k Zemi) spolu radarem v nákladovém prostoru.

Štítky: Raketoplán, Rovnodennost, Roční období


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

iss

môj prví pokus o fotenie iss .

Další informace »