Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost

Uznání: STS-68 Crew, NASA

Včera Slunce překročilo nebeský rovník na jih a tak vyznačilo equinox (rovnodenost), první den podzimu na severní polokouli a jara na jižní. Equinox znamená stejně (dlouhou) noc a se Sluncem na nebeském rovníku tak pozemšťané zakusí 12 hodin denního světla a 12 hodin tmy. Potom pro ty na severní polokouli se dny začnou zkracovat jak bude Slunce dále klesat níž na obloze a přiblíží se zima. Něklik týdnů po podzimní rovnodenosti 1994 pořídila posádka the Crew of the raketoplánu Endeavor tento snímek Slunce nad srpkem Země. Světlo ozařuje svislou výškovky (směřující k Zemi) spolu radarem v nákladovém prostoru.

Štítky: Raketoplán, Rovnodennost, Roční období


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »