Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie s příčkou NGC 1300

Uznání a copyright: S. Lee & D. F. Malin, AAO

NGC 1300 je velkou spirální galaxií, jež vypadá jako zploštělá osmička. Obrovská příčka zabírá přes 150 000 světelných let přes střed galaxie a dominuje jejímu vzhledu. Malebná galaxie leží asi 75 milionů světelných let daleko, takže světlo které nyní vidíme ji opustilo v dobách   dinosaurů. I když je dobře známo, jak rychle rotují různé části NGC 1300, tak předmětem výzkumu zůstávají jednotlivé oběžné dráhy hvězd, včetně toho jak interakují s obří příčkou. Naše vlastní Galaxie Mléčná dráha je spirální galaxií s méně výraznou příčkou. NGC 1300 lze spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Eridanus.

Štítky: Spirální galaxie, Bar, SBb


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »