Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

N81: Kolébka hvězd v SMC

Uznání: M. Heydari-Malayeri (Paris Obs.) et al., Hubble Heritage Team, NASA

Tento dramatický snímek z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope zachycuje zrození kupy masivních hvězd. Nově zrozené hvězdy jsou vidět právě po vynoření z jejich zárodečné mlhoviny. Mlhovina má napříč jenom 12 světelných let, je katalogizována jako N81 a leží asi 200,000 světelných let daleko v sousední galaxii známé jako Malý Magelanův oblak (Small Magellanic Cloud - SMC). Další mlhoviny, jež obklopují hmotné hvězdy hvězdokupy mohou mít průměr tisíc i více světelných let. Před Hubbleovými pozorováními nebylo ale známo, zda byly N81 a podobné, kompaktní emisní mlhoviny kolébkami samostatných hvězd nebo hvězdokup. V případě N81 údaje z Hubblea jasně odhalují mnoho horkých hvězd, některé o zářivosti 300 000 krát větší jak Slunce. Barevný snímek zvýrazňuje krásné oblouky tmavého mezihvězdného prachu a fluoreskujícího plynu ošlehané energetickými větry a zářením mladých hvězd.

Štítky: Emisní mlhovina, Zrození hvězdy, N81, Smc


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »