Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové paprvsky ze Síria B

Uznání: NASA/ CXC/ SAO

Sírius A (Alfa Canis Majoris) je ve viditelném světle nejjasnější hvězdou noční oblohy, pečlivě sledovaným nebeským majákem v průběhu psané historie. Část podvojné hvězdy leží jen 8 světelných let daleko a v moderní době u něj byla rozpoznána malá doprovodná hvězda, Sírius B. Sírius B je mnohem slabší a je tak blízko zářícímu Síriu A, že nebyl spatřen až do roku 1862, při zkoušce velkého, dobře udělaného optického refraktoru od Alvana Clarka. Pro oběžné rentgenové dalekohledy je situace se Síriem přesně opačná. Malý, ale více horký Sírius B je přezařujícím intenzivním rentgenovým zdrojem na tomto rentgenovém snímku z observatoře Chandra (čáry vybíhající ze Síria B jsou artifakty na snímku). Slabší zdroj, jež je vidět v poloze Síria A, je většinou způsoben díky ultrafialovému světlu z hvězdy vnikajícímu do rentgenového detektoru. Při povrchové teplotě 25 000 Kelvinů, hmotnosti Slunce a poloměru málo menšímu než je poloměr Země je Sírius B nejbližším známým bílým trpaslíkem. Dokážete uhodnout co činí Síria B podobným Neptunu, nejvzdálenější obří plynné planetě od Slunce? Přestože nespatřeny, přítomnost obou nebeských těles byla detekována na základě jejich samotného gravitačního působení, což z nich činí ranné příklady temné hmoty.

Štítky: Bílý trpaslík, Rentgenový, Sirius


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »