Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové paprvsky ze Síria B

Uznání: NASA/ CXC/ SAO

Sírius A (Alfa Canis Majoris) je ve viditelném světle nejjasnější hvězdou noční oblohy, pečlivě sledovaným nebeským majákem v průběhu psané historie. Část podvojné hvězdy leží jen 8 světelných let daleko a v moderní době u něj byla rozpoznána malá doprovodná hvězda, Sírius B. Sírius B je mnohem slabší a je tak blízko zářícímu Síriu A, že nebyl spatřen až do roku 1862, při zkoušce velkého, dobře udělaného optického refraktoru od Alvana Clarka. Pro oběžné rentgenové dalekohledy je situace se Síriem přesně opačná. Malý, ale více horký Sírius B je přezařujícím intenzivním rentgenovým zdrojem na tomto rentgenovém snímku z observatoře Chandra (čáry vybíhající ze Síria B jsou artifakty na snímku). Slabší zdroj, jež je vidět v poloze Síria A, je většinou způsoben díky ultrafialovému světlu z hvězdy vnikajícímu do rentgenového detektoru. Při povrchové teplotě 25 000 Kelvinů, hmotnosti Slunce a poloměru málo menšímu než je poloměr Země je Sírius B nejbližším známým bílým trpaslíkem. Dokážete uhodnout co činí Síria B podobným Neptunu, nejvzdálenější obří plynné planetě od Slunce? Přestože nespatřeny, přítomnost obou nebeských těles byla detekována na základě jejich samotného gravitačního působení, což z nich činí ranné příklady temné hmoty.

Štítky: Bílý trpaslík, Rentgenový, Sirius


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »