Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astro 2 na oběžné dráze

Uznání: STS-67 Crew, NASA

Před šesti lety vzlétla na oběžnou dráhu skupina tří ultrafialových dalekohledů mise Astro-2 na palubě raketoplánu Endeavour. V nákladovém prostoru Endeavouru asi 350 kilometerů nad Australskou pouští jsou vidět přístroje Hopkins Ultraviolet Telescope (HUT), Ultraviolet Imaging Telescope (UIT) a Wisconsin Ultraviolet Photo-Polarimeter Experiment (WUPPE). HUT je před ostatními přístroji se stříbrným kuželovitým sledovačem hvězd vlevo od skupiny dalekohledů. Ultrafialová oblast elektromagnetického spektra leží ve vlnových délkách kratších než modré světlo a nelze je vidět lidskýma očima. Na povrchu zemském je nemožné detekovat téměř veškeré ultrafialové světlo z kosmu, protože je absorbováno atmosférickým ozonem. Ale protože tyto přístroje letěly vysoko nad mraky a ochrannou atmosférou, tak mohly zkoumat vesmír na vlnových délkách za modrou barvou.

Štítky: Raketoplán, Dalekohled, Ultrafialový


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »