Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astro 2 na oběžné dráze

Uznání: STS-67 Crew, NASA

Před šesti lety vzlétla na oběžnou dráhu skupina tří ultrafialových dalekohledů mise Astro-2 na palubě raketoplánu Endeavour. V nákladovém prostoru Endeavouru asi 350 kilometerů nad Australskou pouští jsou vidět přístroje Hopkins Ultraviolet Telescope (HUT), Ultraviolet Imaging Telescope (UIT) a Wisconsin Ultraviolet Photo-Polarimeter Experiment (WUPPE). HUT je před ostatními přístroji se stříbrným kuželovitým sledovačem hvězd vlevo od skupiny dalekohledů. Ultrafialová oblast elektromagnetického spektra leží ve vlnových délkách kratších než modré světlo a nelze je vidět lidskýma očima. Na povrchu zemském je nemožné detekovat téměř veškeré ultrafialové světlo z kosmu, protože je absorbováno atmosférickým ozonem. Ale protože tyto přístroje letěly vysoko nad mraky a ochrannou atmosférou, tak mohly zkoumat vesmír na vlnových délkách za modrou barvou.

Štítky: Raketoplán, Dalekohled, Ultrafialový


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »