Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejbližší hvězdy

Uznání: T. J. Henry, RECONS Team

Které hvězdy jsou Slunci nejblíže? Nejblíže je Proxima Centauri, jedna ze tří hvězd, které obíhají jedna druhou asi 4 světelné roky daleko v soustavě Alfa-Centauri. Alfa Centauri je snadno viditelná z jižní polokoule Země. Další je Barnardova hvězda, slabá hvězda viditelná dalekohledem v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus). Nejjasnější hvězda na noční obloze Sirius je pátým nejbližším hvězdným systémem a světlu to trvá 8.6 let, než k nám přiletí. Mapa nahoře ukazuje 25 nejbližších hvězdných soustav do vzdálenosti 13 světelných let. Dále jsou pravděpodobně hvězdy tak slabé, že jejich blízkost nebyla objevena. Nadále se pokračuje ve výzkumu, jenž se pokouší identifikovat odhadovaných nejbližších 130 chybějících hvězdných soustatv do 32 světelných let.

Štítky: Hvězdy, Okolí slunce, Nearest stars


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »