Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejbližší hvězdy

Uznání: T. J. Henry, RECONS Team

Které hvězdy jsou Slunci nejblíže? Nejblíže je Proxima Centauri, jedna ze tří hvězd, které obíhají jedna druhou asi 4 světelné roky daleko v soustavě Alfa-Centauri. Alfa Centauri je snadno viditelná z jižní polokoule Země. Další je Barnardova hvězda, slabá hvězda viditelná dalekohledem v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus). Nejjasnější hvězda na noční obloze Sirius je pátým nejbližším hvězdným systémem a světlu to trvá 8.6 let, než k nám přiletí. Mapa nahoře ukazuje 25 nejbližších hvězdných soustav do vzdálenosti 13 světelných let. Dále jsou pravděpodobně hvězdy tak slabé, že jejich blízkost nebyla objevena. Nadále se pokračuje ve výzkumu, jenž se pokouší identifikovat odhadovaných nejbližších 130 chybějících hvězdných soustatv do 32 světelných let.

Štítky: Hvězdy, Okolí slunce, Nearest stars


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »