Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3132: Mlhovina Prasklá osmička

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/STScI /NASA)

Tuto podivnou ale krásnou planetární mlhovinu NGC 3132 vytvořila ta slabá a ne ta jasná hvězda v jejím středu. Nazývá se Prasklá osmička nebo také Jižní prstencová mlhovina a její zářící plyn vzniknul ve vnějších vrstvách hvězdy jako je naše Slunce. Na tomto barevném snímku se zdá, že horký modrý kruh světla obklopující tento binární systém je poháněn z horkého povrchu slabé hvězdy. Přestože se fotografovalo pro výzkum neobvyklých symetrií, tak její asymetrie přispěly k záhadnosti této planetární mlhoviny. Ani neobvyklý tvar okolní chladnější obálky, ani struktura a rozmístění chladných vláknitých prachových pásů napříč NGC 3132 nejsou dobře prostudovány.

Štítky: Planetární mlhovina, Binary stars, NGC 3132


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »