Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smyčka v Labuti

Uznání: J. Hester (ASU), NASA

Rázová vlna z 20000 tisíc let staré supernovy v souhvězdí Labutě (Cygnus) se po výbuchu supernovy stále rozpíná do mezihvězdného prostoru. Srážka této rychle se pohybující stěny plynu se stacionárním mrakem jej zahřála a způsobila, že září jak ve viditelném světle tak i vysokoenergetickoým zářením a vytváří tak mlhovinu známou jako Smyčka v Labuti (NGC 6960/95). Mlhovina se nachází zhruba 1,400 světelných let daleko. Barvy naznačují emisi různých druhů atomů vybuzených rázem: kyslík - modrá, síra - červená a vodík - zelená. Tento snímek pořídila kamera Wide Field and Planetary Camera 2 na palubě kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope.

Štítky: Mlhovina, Supernova, Zbytek supernovy


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »