Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění na africké obloze

Uznání a copyright: Olivier Staiger

Včera přineslo na několik krátkých minut tmu na jihoafrickou denní oblohu úplné zatmění Slunce. Při tomto prvním úplném slunečním zatmění třetího milénia vysílání webserverů sice vázlo, ale pozorovatelé Slunce na dráze zatmění si užívali jasného počasí a hlásili fantastickou podívanou. Tyto snímky pořídil nadšený astrofotograf Olivier Staiger při úplné fázi zatmění z Lusaky v Zambii. Velký snímek nahoře ukazuje vnitřní koronu Slunce s růžovými protuberancemi kolem slunečního okraje, zatímco vložený snímek vpravo dole ukazuje paprsky vnější korony. Vložený snímek také zachycuje další nebeské světlo jež sdílí zatměním ztmavlou oblohu, jasnou planetu Jupiter, jenž září vlevo dole. Příští úplné zatmění Slunce bude 4.prosince 2002 ... zase na jihoafrické obloze.

Štítky: Jupiter, Korona, Protuberance, Total solar eclipse, Africa


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »