Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění na africké obloze

Uznání a copyright: Olivier Staiger

Včera přineslo na několik krátkých minut tmu na jihoafrickou denní oblohu úplné zatmění Slunce. Při tomto prvním úplném slunečním zatmění třetího milénia vysílání webserverů sice vázlo, ale pozorovatelé Slunce na dráze zatmění si užívali jasného počasí a hlásili fantastickou podívanou. Tyto snímky pořídil nadšený astrofotograf Olivier Staiger při úplné fázi zatmění z Lusaky v Zambii. Velký snímek nahoře ukazuje vnitřní koronu Slunce s růžovými protuberancemi kolem slunečního okraje, zatímco vložený snímek vpravo dole ukazuje paprsky vnější korony. Vložený snímek také zachycuje další nebeské světlo jež sdílí zatměním ztmavlou oblohu, jasnou planetu Jupiter, jenž září vlevo dole. Příští úplné zatmění Slunce bude 4.prosince 2002 ... zase na jihoafrické obloze.

Štítky: Jupiter, Korona, Protuberance, Total solar eclipse, Africa


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »