Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká korona

Uznání a copyright: Fred Espenak (NASA/GSFC)

Většina fotografií nezachycuje odpovídajícím způsobem majestátnost Sluneční korony. Nejlepší je vidět koronu na vlastní oči při úplném zatmění Slunce. Lidské oči se dokáží přizpůsobit a vidí útvary a rozsah, který fotografický film obvykle nedokáže. Ovšem, vítejte v digitálním věku. Snímek nahoře je kombinací dvacetičtyř fotografií, které byly digitálné zpracovány, aby se zvýraznily slabé podrobnosti úplného zatmění, které nastalo v srpnu 1999. Vnější snímky sluneční korony byly digitálně upraveny, aby se zvýraznily slabé, vybíhající vlny a vlákna. Zvýrazněné vnitřní snímky obvykle tmavého Měsíce ukázaly jeho slabou záři od dvojnásobně odraženého slunečního světla. Hledači stínu nemusí zrovna panikařit, neboť doposud není žádné digitální zpracování obrazu nemůže nahradit požitek jež skýtá zkušenost úplného zatmění slunce. Příští úplné zatmění Slunce bude viditelné z některých míst Jižní Ameriky a Afriky 21. června.

Štítky: Slunce, Korona, Úplné zatmění


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »