Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká korona

Uznání a copyright: Fred Espenak (NASA/GSFC)

Většina fotografií nezachycuje odpovídajícím způsobem majestátnost Sluneční korony. Nejlepší je vidět koronu na vlastní oči při úplném zatmění Slunce. Lidské oči se dokáží přizpůsobit a vidí útvary a rozsah, který fotografický film obvykle nedokáže. Ovšem, vítejte v digitálním věku. Snímek nahoře je kombinací dvacetičtyř fotografií, které byly digitálné zpracovány, aby se zvýraznily slabé podrobnosti úplného zatmění, které nastalo v srpnu 1999. Vnější snímky sluneční korony byly digitálně upraveny, aby se zvýraznily slabé, vybíhající vlny a vlákna. Zvýrazněné vnitřní snímky obvykle tmavého Měsíce ukázaly jeho slabou záři od dvojnásobně odraženého slunečního světla. Hledači stínu nemusí zrovna panikařit, neboť doposud není žádné digitální zpracování obrazu nemůže nahradit požitek jež skýtá zkušenost úplného zatmění slunce. Příští úplné zatmění Slunce bude viditelné z některých míst Jižní Ameriky a Afriky 21. června.

Štítky: Slunce, Korona, Úplné zatmění


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »