Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká korona

Uznání a copyright: Fred Espenak (NASA/GSFC)

Většina fotografií nezachycuje odpovídajícím způsobem majestátnost Sluneční korony. Nejlepší je vidět koronu na vlastní oči při úplném zatmění Slunce. Lidské oči se dokáží přizpůsobit a vidí útvary a rozsah, který fotografický film obvykle nedokáže. Ovšem, vítejte v digitálním věku. Snímek nahoře je kombinací dvacetičtyř fotografií, které byly digitálné zpracovány, aby se zvýraznily slabé podrobnosti úplného zatmění, které nastalo v srpnu 1999. Vnější snímky sluneční korony byly digitálně upraveny, aby se zvýraznily slabé, vybíhající vlny a vlákna. Zvýrazněné vnitřní snímky obvykle tmavého Měsíce ukázaly jeho slabou záři od dvojnásobně odraženého slunečního světla. Hledači stínu nemusí zrovna panikařit, neboť doposud není žádné digitální zpracování obrazu nemůže nahradit požitek jež skýtá zkušenost úplného zatmění slunce. Příští úplné zatmění Slunce bude viditelné z některých míst Jižní Ameriky a Afriky 21. června.

Štítky: Slunce, Korona, Úplné zatmění


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »