Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Slunce

Uznání: SOHO - EIT Consortium: Stereo Image by Patrick Vantuyne

Týdenní nabídka stereo uvádí nyní slavnou aktivní oblast 9393, největší skupinu slunečních skvrn za posledních 10 let. Při pohledu červenomodrými brýlemi se stereoskopický pár snímků spojí do jediné 3D representace Slunce s AR9393 vptravo nahoře od středu. Snímky byly pořízeny v extrémním ultrafialovém světle a AR9393 je vidět jako rozsáhlé pole jasných skvrn provázaných velkými smyčkami plazmatických oblouků. V extrémním ultrafialovém světle aktivní oblasti přezařují sluneční povrch, právě naopak jak se jeví tmavé sluneční skvrny proti jasné fotosféře při pohledu ve viditelném světle. Pár snímků 30. března s odstupem 96 minut kamerou EIT vesmírné observatoře SOHO vytváří přehnaný ale příjemný stereo efekt díky sluneční rotaci, kdy se sluneční povrch mezi oběma expozicemi trochu posunul a nabídnul tak jinou perspektivu.

Štítky: Aktivní oblast, Active sun, Stereo image, Ar9393, Anaglyph


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »