Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Slunce

Uznání: SOHO - EIT Consortium: Stereo Image by Patrick Vantuyne

Týdenní nabídka stereo uvádí nyní slavnou aktivní oblast 9393, největší skupinu slunečních skvrn za posledních 10 let. Při pohledu červenomodrými brýlemi se stereoskopický pár snímků spojí do jediné 3D representace Slunce s AR9393 vptravo nahoře od středu. Snímky byly pořízeny v extrémním ultrafialovém světle a AR9393 je vidět jako rozsáhlé pole jasných skvrn provázaných velkými smyčkami plazmatických oblouků. V extrémním ultrafialovém světle aktivní oblasti přezařují sluneční povrch, právě naopak jak se jeví tmavé sluneční skvrny proti jasné fotosféře při pohledu ve viditelném světle. Pár snímků 30. března s odstupem 96 minut kamerou EIT vesmírné observatoře SOHO vytváří přehnaný ale příjemný stereo efekt díky sluneční rotaci, kdy se sluneční povrch mezi oběma expozicemi trochu posunul a nabídnul tak jinou perspektivu.

Štítky: Aktivní oblast, Active sun, Stereo image, Ar9393, Anaglyph


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »