Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: Chris Petrich

Pozorovatelé oblohy ve středních a vysokých šířkách po celé zeměkouli byli minulý víkend počastováni rozsáhlými polárními zářemi, jak kolem planety Země řádila magnetická bouře. Bouři vyvolal koronární výron hmoty na Slunci spojený s obrovskou skupinou slunečních skvrn katalogizovanou jako aktivní oblast číslo 9393. Snímek zde například zachycuje jak v časných ranních hodinách 1. dubna obloha nad Novým Zélandem ožila "jižní září". Na širokoúhlé časové expozici je vidět věžovitá červená polární záře posazená nad popředím dobře osvětlené pily, železniční stanice, kostelní věže a domů města Dunedin. Na druhý den, 2. dubna došlo k největšímu slunečnímu vzplanutí za posledních 25 let, také poblíž aktivní oblasti 9393, ale vzhledem k její poloze poblíž slunečního okraje všechny efekty povětšině směřovaly mimo naši drahou planetu. Všechna nedávná sluneční aktivita podtrhuje skutečnost, že sluneční maximum je tu pořád s námi.

Štítky: Polární záře, Active sun, Magnetic storm


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »