Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: Chris Petrich

Pozorovatelé oblohy ve středních a vysokých šířkách po celé zeměkouli byli minulý víkend počastováni rozsáhlými polárními zářemi, jak kolem planety Země řádila magnetická bouře. Bouři vyvolal koronární výron hmoty na Slunci spojený s obrovskou skupinou slunečních skvrn katalogizovanou jako aktivní oblast číslo 9393. Snímek zde například zachycuje jak v časných ranních hodinách 1. dubna obloha nad Novým Zélandem ožila "jižní září". Na širokoúhlé časové expozici je vidět věžovitá červená polární záře posazená nad popředím dobře osvětlené pily, železniční stanice, kostelní věže a domů města Dunedin. Na druhý den, 2. dubna došlo k největšímu slunečnímu vzplanutí za posledních 25 let, také poblíž aktivní oblasti 9393, ale vzhledem k její poloze poblíž slunečního okraje všechny efekty povětšině směřovaly mimo naši drahou planetu. Všechna nedávná sluneční aktivita podtrhuje skutečnost, že sluneční maximum je tu pořád s námi.

Štítky: Polární záře, Active sun, Magnetic storm


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »