Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: Chris Petrich

Pozorovatelé oblohy ve středních a vysokých šířkách po celé zeměkouli byli minulý víkend počastováni rozsáhlými polárními zářemi, jak kolem planety Země řádila magnetická bouře. Bouři vyvolal koronární výron hmoty na Slunci spojený s obrovskou skupinou slunečních skvrn katalogizovanou jako aktivní oblast číslo 9393. Snímek zde například zachycuje jak v časných ranních hodinách 1. dubna obloha nad Novým Zélandem ožila "jižní září". Na širokoúhlé časové expozici je vidět věžovitá červená polární záře posazená nad popředím dobře osvětlené pily, železniční stanice, kostelní věže a domů města Dunedin. Na druhý den, 2. dubna došlo k největšímu slunečnímu vzplanutí za posledních 25 let, také poblíž aktivní oblasti 9393, ale vzhledem k její poloze poblíž slunečního okraje všechny efekty povětšině směřovaly mimo naši drahou planetu. Všechna nedávná sluneční aktivita podtrhuje skutečnost, že sluneční maximum je tu pořád s námi.

Štítky: Polární záře, Active sun, Magnetic storm


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »