Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

O původu zlata

Drawing Uznání: Stephan Rosswog (University of Leicester) et al., UKAFF

Kde se vzalo zlato ve vašich špercích? Nikdo si není zcela jistý. Poměrně hojný výskyt v naší Sluneční soustavě se zdá být vyšší než ten, který mohl vzniknout v ranném vesmíru, ve hvězdách a dokonce i při typických explozích supernov. Někteří astronomové nyní navrhují, že těžké prvky bohaté na neutrony, jako je třeba zlato, by mohly nejsnáze vzniknout při vzácných explozích bohatých na neutrony, jako jsou kolize neutronových hvězd. Na snímku nahoře je počítačem animované políčko zobrazující dvě neutronové hvězdy, jež se právě před srážkou po spirále blíží jedna k druhé. Jelikož se předpokládá, že srážky neutronových hvězd jsou též původcem gama záblesků, tak je možné, že už máte vlastní suvenýr jednoho z nejsilnějších výbuchů ve vesmíru.

Štítky: Gold, Neutron stars


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »