Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ostrovy ve fotosféře

Uznání a copyright: Gunther Groenez

Sluneční skvrny jsou tmavé ostrovy planetárních velikostí ve sluneční fotosféře, tedy v jasném povrchu Slunce omývané mořem plasmatu a zakotvené v magnetických polích. Před osvíceným(!) věkem kamer vytvářeli pozorovatelé Slunce podrobné kresby slunečních skvrn jak se mění a postupují přes viditelný sluneční disk. Ale i současní pozorovatelé též pravidelně používají tuto časem prověřenou metodu sledování slunečních skvrn. Astronom Gunther Groenez na této kresbě z 6.března věrně zachytil spletité tvary a stíny hlavních viditelných skupin slunečních skvrn a označil je v souladu s jejich číslem aktivní oblasti NOAA. Sluneční sever je nahoře a východ je vpravo. Groenezova technická výbava zahrnuje také tužky s tuhami H a 2H pro umbru slunečních skvrn (tmavá) a penumbru (světlá). Chcete také kreslit sluneční skvrny? Teď je vaše šance, neboť Slunce je v maximu svého 11letého cyklu slunečních skvrn.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »