Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ostrovy ve fotosféře

Uznání a copyright: Gunther Groenez

Sluneční skvrny jsou tmavé ostrovy planetárních velikostí ve sluneční fotosféře, tedy v jasném povrchu Slunce omývané mořem plasmatu a zakotvené v magnetických polích. Před osvíceným(!) věkem kamer vytvářeli pozorovatelé Slunce podrobné kresby slunečních skvrn jak se mění a postupují přes viditelný sluneční disk. Ale i současní pozorovatelé též pravidelně používají tuto časem prověřenou metodu sledování slunečních skvrn. Astronom Gunther Groenez na této kresbě z 6.března věrně zachytil spletité tvary a stíny hlavních viditelných skupin slunečních skvrn a označil je v souladu s jejich číslem aktivní oblasti NOAA. Sluneční sever je nahoře a východ je vpravo. Groenezova technická výbava zahrnuje také tužky s tuhami H a 2H pro umbru slunečních skvrn (tmavá) a penumbru (světlá). Chcete také kreslit sluneční skvrny? Teď je vaše šance, neboť Slunce je v maximu svého 11letého cyklu slunečních skvrn.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »