Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa McNaught Hartley

Uznání a copyright: Brian Lula

Odlétající kometa McNaught-Hartley (C/1999 T1) šplhá nad rovinu naší sluneční soustavy a nyní prolétá severní oblohou. Tento teleskopický snímek z 26.února se skládá z mnoha 30 sekundových expozic skrze tři barevné filtry, zachycujících jemné barvy zmenšující se komy a slabého ohonu. Skládáním expozic k vytvoření obrazu pointovaného na kometu způsobuje, že se hvězdy jeví jako "tečkované stopy", což je důkazem pohybu komety vzhledem k pozadí vzdálených hvězd. Tato kometa byla objevena pozorovateli na jižní polokouli a největší přiblížení ke Slunci nastalo minulý rok v prosinci, když kometa procházela ještě vně dráhy planety Země. V současnosti nejjasnější kometa na obloze je prvotním kusem sluneční soustavy a přechází ze souhvězdí Herkules do souhvězdí Draka, její jasnost bude dále klesat. Kometa McNaught-Hartley nebyla nikdy viditelná pouhým okem, ale má stále ještě asi desátou magnitudu a tak ji mohou spatřit i hledači komet malými dalekohledy.

Štítky: Kometa, C/1999 T1, Mcnaught-hartley


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »