Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa McNaught Hartley

Uznání a copyright: Brian Lula

Odlétající kometa McNaught-Hartley (C/1999 T1) šplhá nad rovinu naší sluneční soustavy a nyní prolétá severní oblohou. Tento teleskopický snímek z 26.února se skládá z mnoha 30 sekundových expozic skrze tři barevné filtry, zachycujících jemné barvy zmenšující se komy a slabého ohonu. Skládáním expozic k vytvoření obrazu pointovaného na kometu způsobuje, že se hvězdy jeví jako "tečkované stopy", což je důkazem pohybu komety vzhledem k pozadí vzdálených hvězd. Tato kometa byla objevena pozorovateli na jižní polokouli a největší přiblížení ke Slunci nastalo minulý rok v prosinci, když kometa procházela ještě vně dráhy planety Země. V současnosti nejjasnější kometa na obloze je prvotním kusem sluneční soustavy a přechází ze souhvězdí Herkules do souhvězdí Draka, její jasnost bude dále klesat. Kometa McNaught-Hartley nebyla nikdy viditelná pouhým okem, ale má stále ještě asi desátou magnitudu a tak ji mohou spatřit i hledači komet malými dalekohledy.

Štítky: Kometa, C/1999 T1, Mcnaught-hartley


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »