Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messiéry a Mars

Uznání a copyright: Michael Cole

Procházka dalekohledem po souhvězdí Střelce (Sagittarius) nabízí mnoho jasných hvězdokup a mlhovin z dimensionálního prostoru ve hvězdné krajině kolem galaktického středu. Tato skvělá barevná hloubková fotografie oblohy pohlíží na dvě takové nádherné pamětihodnosti katalogizované kosmickým turistou z 18. století Charlesem Messierem jako M8 a M20. M20 (vlevo nahoře), mlhovina Trifid, nabízí výrazné kontrasty v červené a modré barvě a u tmavých prachových pásů. Hned dole vpravo se rozpíná lákavá červená záře mlhoviny Laguna M8. Obě mlhoviny jsou vzdálené několik tisíc světelných let, ovšem nebeské světlo dominující úplně vpravo je "místní" zdroj planeta Mars. Rudá planeta právě prochází souhvězdím Střelce a je na tomto snímku silně přeexponovaná, je vzdálená krátké 4 světelné minuty. Nyní je nedaleko největšího přiblížení planetě Zemi od roku 1988. Mars vychází kolem západu a lze jej spatřit po většinu noci jak jasně září zhruba -2.3 magnitudy. Tuto fotografii pořídil městký fotograf Michael Cole ve 20. května 3:00 za jasné oblohy nad Camp Hancock v Oregonu v USA.

Štítky: Mars, Galaktický střed, M8, M20, Charles messier


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »