Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messiéry a Mars

Uznání a copyright: Michael Cole

Procházka dalekohledem po souhvězdí Střelce (Sagittarius) nabízí mnoho jasných hvězdokup a mlhovin z dimensionálního prostoru ve hvězdné krajině kolem galaktického středu. Tato skvělá barevná hloubková fotografie oblohy pohlíží na dvě takové nádherné pamětihodnosti katalogizované kosmickým turistou z 18. století Charlesem Messierem jako M8 a M20. M20 (vlevo nahoře), mlhovina Trifid, nabízí výrazné kontrasty v červené a modré barvě a u tmavých prachových pásů. Hned dole vpravo se rozpíná lákavá červená záře mlhoviny Laguna M8. Obě mlhoviny jsou vzdálené několik tisíc světelných let, ovšem nebeské světlo dominující úplně vpravo je "místní" zdroj planeta Mars. Rudá planeta právě prochází souhvězdím Střelce a je na tomto snímku silně přeexponovaná, je vzdálená krátké 4 světelné minuty. Nyní je nedaleko největšího přiblížení planetě Zemi od roku 1988. Mars vychází kolem západu a lze jej spatřit po většinu noci jak jasně září zhruba -2.3 magnitudy. Tuto fotografii pořídil městký fotograf Michael Cole ve 20. května 3:00 za jasné oblohy nad Camp Hancock v Oregonu v USA.

Štítky: Mars, Galaktický střed, M8, M20, Charles messier


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk nad Hořovicemi

Úplněk nad Hořovicemi 30.11.2020

Další informace »