Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messiéry a Mars

Uznání a copyright: Michael Cole

Procházka dalekohledem po souhvězdí Střelce (Sagittarius) nabízí mnoho jasných hvězdokup a mlhovin z dimensionálního prostoru ve hvězdné krajině kolem galaktického středu. Tato skvělá barevná hloubková fotografie oblohy pohlíží na dvě takové nádherné pamětihodnosti katalogizované kosmickým turistou z 18. století Charlesem Messierem jako M8 a M20. M20 (vlevo nahoře), mlhovina Trifid, nabízí výrazné kontrasty v červené a modré barvě a u tmavých prachových pásů. Hned dole vpravo se rozpíná lákavá červená záře mlhoviny Laguna M8. Obě mlhoviny jsou vzdálené několik tisíc světelných let, ovšem nebeské světlo dominující úplně vpravo je "místní" zdroj planeta Mars. Rudá planeta právě prochází souhvězdím Střelce a je na tomto snímku silně přeexponovaná, je vzdálená krátké 4 světelné minuty. Nyní je nedaleko největšího přiblížení planetě Zemi od roku 1988. Mars vychází kolem západu a lze jej spatřit po většinu noci jak jasně září zhruba -2.3 magnitudy. Tuto fotografii pořídil městký fotograf Michael Cole ve 20. května 3:00 za jasné oblohy nad Camp Hancock v Oregonu v USA.

Štítky: Mars, Galaktický střed, M8, M20, Charles messier


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »