Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messiéry a Mars

Uznání a copyright: Michael Cole

Procházka dalekohledem po souhvězdí Střelce (Sagittarius) nabízí mnoho jasných hvězdokup a mlhovin z dimensionálního prostoru ve hvězdné krajině kolem galaktického středu. Tato skvělá barevná hloubková fotografie oblohy pohlíží na dvě takové nádherné pamětihodnosti katalogizované kosmickým turistou z 18. století Charlesem Messierem jako M8 a M20. M20 (vlevo nahoře), mlhovina Trifid, nabízí výrazné kontrasty v červené a modré barvě a u tmavých prachových pásů. Hned dole vpravo se rozpíná lákavá červená záře mlhoviny Laguna M8. Obě mlhoviny jsou vzdálené několik tisíc světelných let, ovšem nebeské světlo dominující úplně vpravo je "místní" zdroj planeta Mars. Rudá planeta právě prochází souhvězdím Střelce a je na tomto snímku silně přeexponovaná, je vzdálená krátké 4 světelné minuty. Nyní je nedaleko největšího přiblížení planetě Zemi od roku 1988. Mars vychází kolem západu a lze jej spatřit po většinu noci jak jasně září zhruba -2.3 magnitudy. Tuto fotografii pořídil městký fotograf Michael Cole ve 20. května 3:00 za jasné oblohy nad Camp Hancock v Oregonu v USA.

Štítky: Mars, Galaktický střed, M8, M20, Charles messier


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »