Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolem Obloukovité kupy

Uznání: X-ray; NASA/CXC/Northwestern/F. Zadeh et al., IR; NASA/HST/NICMOS,
Radio;NRAO/VLA/C. Lang)

Obloukovitá hvězdokupa je nejkompaktnější známou kupou hvězd v naší galaxii a obsahuje zhruba 100 hmotných, mladých hvězd při průměru jednoho světelného roku. Obloukovitá hvězdokupa se nachází v souhvězdí Střelce (Sagittarius) ve vzdálenosti asi 25000 světelných let od planety Země a leží v okruhu 100 světelných let od supermasivní černé díry, o níž se předpokládá, že existuje v galaktickém středu naší Mléčné dráhy. Tato kombinace snímků v rádiovém, infračerveném a rentgenovém světle ilustruje bizardní galaktické okolí této hvězdokupy. Rádiová emise zobrazená červeně trasuje vláknové obloukovité struktury poblíž galaktického středu kolem polohy Obloukovité hvězdokupy. Ve zvětšeném vloženém snímku jsou zobrazena infračervená data, jenž ukazují některé jednotlivé hvězdy jako jasné bodové zdroje. Difuzní emise v modré obklopující hvězdokupu je rentgenový snímek ve falešné barvě plynu v okolním mraku o teplotě 60 miliónů stupňů, poprvé kdy bylo detekováno takové energetické halo hvězdokupy. Astronomové považují těsně nahuštěnou a poměrně blízkou Obloukovitou hvězdokupu za obdobu oblastí zuřivého vznikání hvězd v galaxiích vzdálených milióny světelných let.

Štítky: Hvězdokupa, Rádio, Star-formation, Galaktický střed, Infračervený, Rentgenové paprsky


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »