Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolem Obloukovité kupy

Uznání: X-ray; NASA/CXC/Northwestern/F. Zadeh et al., IR; NASA/HST/NICMOS,
Radio;NRAO/VLA/C. Lang)

Obloukovitá hvězdokupa je nejkompaktnější známou kupou hvězd v naší galaxii a obsahuje zhruba 100 hmotných, mladých hvězd při průměru jednoho světelného roku. Obloukovitá hvězdokupa se nachází v souhvězdí Střelce (Sagittarius) ve vzdálenosti asi 25000 světelných let od planety Země a leží v okruhu 100 světelných let od supermasivní černé díry, o níž se předpokládá, že existuje v galaktickém středu naší Mléčné dráhy. Tato kombinace snímků v rádiovém, infračerveném a rentgenovém světle ilustruje bizardní galaktické okolí této hvězdokupy. Rádiová emise zobrazená červeně trasuje vláknové obloukovité struktury poblíž galaktického středu kolem polohy Obloukovité hvězdokupy. Ve zvětšeném vloženém snímku jsou zobrazena infračervená data, jenž ukazují některé jednotlivé hvězdy jako jasné bodové zdroje. Difuzní emise v modré obklopující hvězdokupu je rentgenový snímek ve falešné barvě plynu v okolním mraku o teplotě 60 miliónů stupňů, poprvé kdy bylo detekováno takové energetické halo hvězdokupy. Astronomové považují těsně nahuštěnou a poměrně blízkou Obloukovitou hvězdokupu za obdobu oblastí zuřivého vznikání hvězd v galaxiích vzdálených milióny světelných let.

Štítky: Hvězdokupa, Rádio, Star-formation, Galaktický střed, Infračervený, Rentgenové paprsky


48. vesmírný týden 2021

48. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 11. do 5. 12. 2021. Měsíc bude v novu a je vidět na ranní obloze, obtížně i s planetou Mars. Před svítáním bude nejlépe pozorovatelná poměrně jasná kometa C/2021 A1 (Leonard), která 3. 12. projde kolem kulové hvězdokupy M3. Večerní obloha nabízí pětici planet, tři z nich viditelné pouhým okem – Venuši, Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme pozorovat CME a Merkur. Na cestě k planetce je sonda DART. Země poskytla svou pohybovou energii sondě Solar Orbiter, která se kolem ní prosmýkla skrz nebezpečné zóny družic a trosek. Před 200 lety se narodil Wilhelm Tempel, jehož jméno nese řada komet.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IFN v souhvězdí Andromedy (11h 20min)

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2021 obdržel snímek „IFN v souhvězdí Andromedy", jehož autorem je Martin Vyhlídal     Souhvězdí Andromedy je pravděpodobně jednou z nejčastěji fotografovaných oblastí naší noční oblohy. Díky tomu, že se v něm nachází nejjasnější ze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Další informace »