Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolem Obloukovité kupy

Uznání: X-ray; NASA/CXC/Northwestern/F. Zadeh et al., IR; NASA/HST/NICMOS,
Radio;NRAO/VLA/C. Lang)

Obloukovitá hvězdokupa je nejkompaktnější známou kupou hvězd v naší galaxii a obsahuje zhruba 100 hmotných, mladých hvězd při průměru jednoho světelného roku. Obloukovitá hvězdokupa se nachází v souhvězdí Střelce (Sagittarius) ve vzdálenosti asi 25000 světelných let od planety Země a leží v okruhu 100 světelných let od supermasivní černé díry, o níž se předpokládá, že existuje v galaktickém středu naší Mléčné dráhy. Tato kombinace snímků v rádiovém, infračerveném a rentgenovém světle ilustruje bizardní galaktické okolí této hvězdokupy. Rádiová emise zobrazená červeně trasuje vláknové obloukovité struktury poblíž galaktického středu kolem polohy Obloukovité hvězdokupy. Ve zvětšeném vloženém snímku jsou zobrazena infračervená data, jenž ukazují některé jednotlivé hvězdy jako jasné bodové zdroje. Difuzní emise v modré obklopující hvězdokupu je rentgenový snímek ve falešné barvě plynu v okolním mraku o teplotě 60 miliónů stupňů, poprvé kdy bylo detekováno takové energetické halo hvězdokupy. Astronomové považují těsně nahuštěnou a poměrně blízkou Obloukovitou hvězdokupu za obdobu oblastí zuřivého vznikání hvězd v galaxiích vzdálených milióny světelných let.

Štítky: Hvězdokupa, Rádio, Star-formation, Galaktický střed, Infračervený, Rentgenové paprsky


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »