Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panchromatický pohled na NGC 1512

Credit : D. Maoz (Tel-Aviv Univ./Columbia Univ.), et al. ESA, NASA

Tento spektakulární barevný snímek jádra spirální galaxie s příčkou NGC 1512 (spodní panel) je složeninou sedmi snímků z dalekohledu Hubble Space Telescope seřazených nahoře. Každý ze snímků na horním panelu byl pořízen filtrem a kamerou citlivou v odlišné pásmu vlnových délek elektromagnetického spektra. Snímky jsou seřazené podle vzrůstající vlnové délky, zcela vlevo jsou dva ultrafialové snímky z Hubbleovy kamery Faint Object Camera. Dále jsou dva snímky ve viditelném světle z jeho širokoúhlé kamery Wide Field Planetary Camera 2 a následují tři infračervené snímky napravo z kamery "Near Infrared Camera" a spektrografu "Multi-Object Spectrograph". Pro vytvoření pěkné barevné kompozice byly modré tóny přiřazeny neviditelné ultrafialovému světlu, zelenavé barvy viditelnému a žlutočervené neviditelným infračerveným pásmům. Snímky ukazují, že střed NGC 1512 je vidět výrazně jinak v odlišných vlnových délkách. Zvláště ultrafialové snímky odhalují kupy mladých horkých hvězd kolem jádra v prstenci 2400 světelných let širokém. Co ale způsobilo tento tento kosmický prstenec výronu hvězd?

Štítky: Galaxie, Překotný vznik hvězd, Electromagnetic spectrum, Ngc 1512


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Večerní planety

Jupiter, Saturn a Merkur

Další informace »