Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenová zvětšenina NGC 253

Uznání : K. Weaver (LHEA/ GSFC), et al., X-ray Image: SAO, CXC, NASA; Optical Image: ESO

Astronomové hlásí, že pozorování galaxií známých překotným vznikáním hvězd rentgenovou observatoří Chandra ukazuje, že tyto galaxie též obsahují svítivé rentgenové zdroje. Předpokládá se, že jde o středněhmotné černé díry a obří oblaka přehřátého plynu. Vezměme si například nádherný vesmírný ostrov NGC 253. Obdivuhodná hvězdotvorná aktivita NGC 253 ve vzdálenosti zhruba 8 miliónů světelných let byla dobře prostudována za pomoci snímků s vysokým rozlišením jako je vidět vlevo dole. Rentgenové detektory Chandry zaostřené na centrální energetickou oblast galaxie odhalují skryté podrobnosti na vloženém snímku vpravo. Na snímku ve falešných barvách září poblíž jádra rentgenové mraky horkého plynu a přinejmenším čtyři velmi silné zdroje rentgenova záření, jež leží 3000 světelných let od středu galaxie. Tyto extrémní rentgenové zdroje, daleko svítivější než podvojné hvězdy s černou dírou v naší vlastní galaxii, mohou být gravitačně přitahovány do středu NGC 253. Výsledkem je, že NGC 253 a další podobné hvězdotvorné galaxie by si mohly nakonec vytvořit jedinou centrální superhmotnou černou díru a tak přeměnit svá jádra na kvazary.

Štítky: Galaxie, Rentgenový, Černá díra, Kvasar, Ngc 253


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »