Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenová zvětšenina NGC 253

Uznání : K. Weaver (LHEA/ GSFC), et al., X-ray Image: SAO, CXC, NASA; Optical Image: ESO

Astronomové hlásí, že pozorování galaxií známých překotným vznikáním hvězd rentgenovou observatoří Chandra ukazuje, že tyto galaxie též obsahují svítivé rentgenové zdroje. Předpokládá se, že jde o středněhmotné černé díry a obří oblaka přehřátého plynu. Vezměme si například nádherný vesmírný ostrov NGC 253. Obdivuhodná hvězdotvorná aktivita NGC 253 ve vzdálenosti zhruba 8 miliónů světelných let byla dobře prostudována za pomoci snímků s vysokým rozlišením jako je vidět vlevo dole. Rentgenové detektory Chandry zaostřené na centrální energetickou oblast galaxie odhalují skryté podrobnosti na vloženém snímku vpravo. Na snímku ve falešných barvách září poblíž jádra rentgenové mraky horkého plynu a přinejmenším čtyři velmi silné zdroje rentgenova záření, jež leží 3000 světelných let od středu galaxie. Tyto extrémní rentgenové zdroje, daleko svítivější než podvojné hvězdy s černou dírou v naší vlastní galaxii, mohou být gravitačně přitahovány do středu NGC 253. Výsledkem je, že NGC 253 a další podobné hvězdotvorné galaxie by si mohly nakonec vytvořit jedinou centrální superhmotnou černou díru a tak přeměnit svá jádra na kvazary.

Štítky: Galaxie, Rentgenový, Černá díra, Kvasar, Ngc 253


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »