Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M94: Za modrou

Uznání: W. Waller (Tufts University), et al., UIT Project, NASA

Dnešní galaxie M94 (NGC 4736) se nachází v souhvězdí Honících psů (Canes Venatici) 15 miliónů světelných let daleko. Na snímku v červeném světle (vlevo) má velice jasné jádro a jak se zdá těsně přivinutá spirální ramena se jen pomalu zeslabují do vnějšího slabého disku. Ale při pohledu na vlnových délkách kratších než je modré světlo - v ultrafialovém světle (UV) - se její vzhled dramaticky mění. Zatímco snímek v červeném světle zvýrazňuje starší, chladnější hvězdy v M94, tak ultrafialovému snímku z dalekohledu Ultraviolet Imaging Telescope na palubě raketoplánu (vpravo) dominují kupy masivních, horkých hvězd, přibližně o stáří (mládí) 10 miliónů let. Tyto kupy ultrafialových jasných mladých hvězd jsou většinou rozloženy v ohromujícím prstenci asi 7000 světelných let širokém kolem galaktického jádra. Čím je řízena tato aktivita vznikání hvězd? Prozkoumáním vlnových délek za modrou mají nyní astronomové důkaz, že aktivita vznikání hvězd v galaxiích jako je M94 může být řízeno symetrickou strukturou samotných galaxií namísto titánských srážek jednotlivých galaxií, jak se odhaduje v případě včerejší galaxie Kolo od vozu.

Štítky: Star-formation, Galaxie, Ultrafialový, M94, NGC 4736


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »