Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M94: Za modrou

Uznání: W. Waller (Tufts University), et al., UIT Project, NASA

Dnešní galaxie M94 (NGC 4736) se nachází v souhvězdí Honících psů (Canes Venatici) 15 miliónů světelných let daleko. Na snímku v červeném světle (vlevo) má velice jasné jádro a jak se zdá těsně přivinutá spirální ramena se jen pomalu zeslabují do vnějšího slabého disku. Ale při pohledu na vlnových délkách kratších než je modré světlo - v ultrafialovém světle (UV) - se její vzhled dramaticky mění. Zatímco snímek v červeném světle zvýrazňuje starší, chladnější hvězdy v M94, tak ultrafialovému snímku z dalekohledu Ultraviolet Imaging Telescope na palubě raketoplánu (vpravo) dominují kupy masivních, horkých hvězd, přibližně o stáří (mládí) 10 miliónů let. Tyto kupy ultrafialových jasných mladých hvězd jsou většinou rozloženy v ohromujícím prstenci asi 7000 světelných let širokém kolem galaktického jádra. Čím je řízena tato aktivita vznikání hvězd? Prozkoumáním vlnových délek za modrou mají nyní astronomové důkaz, že aktivita vznikání hvězd v galaxiích jako je M94 může být řízeno symetrickou strukturou samotných galaxií namísto titánských srážek jednotlivých galaxií, jak se odhaduje v případě včerejší galaxie Kolo od vozu.

Štítky: Star-formation, Galaxie, Ultrafialový, M94, NGC 4736


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »