Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Kolo od vozu

Uznání a copyright: S. Lee & D. F. Malin, AAO

Srážka dvou galaxií překvapivě vytvořila dobře rozeznatelný tvar kosmických měřítek. Galaxie Kolo od vozu je součástí skupiny galaxií ve vzdálenosti asi 500 miliónů světelných let v souhvězdí Sochaře (Sculptor). Na fotografii nahoře vlevo jsou vidět dvě menší galaxie ze skupiny. Obvod Kola od vozu je nesmírná prstencovitá struktura o průměru 100,000 světelných let složená z nově vzniklých, extrémně jasných, hmotných hvězd. Když se sráží galaxie, tak procházejí jedna skrze druhou a jejich jednotlivé hvězdy přijdou zřídka do kontaktu. Gravitační pole galaxií může být ovšem srážkou výrazně deformováno. Prstencovitý tvar je opravdu výsledkem gravitační poruchy způsobené malou vetřeleckou galaxií procházející velkou galaxií, jenž stlačila mezihvězdný plyn a prach a tak způsobila vlnu vznikání hvězd, jež se rozšířila z místa dopadu jako vlny na rybníku. V tomto případě byla původně velká galaxie, nyní transformovaná srážkou, asi spirální, ne nepodobná naší vlastní Galaxii Mléčná dráha. Nedávná astronomická detektivní práce ukázala, co se stalo s vetřelcem.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, NGC 4755, Jewel Box


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »