Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Kolo od vozu

Uznání a copyright: S. Lee & D. F. Malin, AAO

Srážka dvou galaxií překvapivě vytvořila dobře rozeznatelný tvar kosmických měřítek. Galaxie Kolo od vozu je součástí skupiny galaxií ve vzdálenosti asi 500 miliónů světelných let v souhvězdí Sochaře (Sculptor). Na fotografii nahoře vlevo jsou vidět dvě menší galaxie ze skupiny. Obvod Kola od vozu je nesmírná prstencovitá struktura o průměru 100,000 světelných let složená z nově vzniklých, extrémně jasných, hmotných hvězd. Když se sráží galaxie, tak procházejí jedna skrze druhou a jejich jednotlivé hvězdy přijdou zřídka do kontaktu. Gravitační pole galaxií může být ovšem srážkou výrazně deformováno. Prstencovitý tvar je opravdu výsledkem gravitační poruchy způsobené malou vetřeleckou galaxií procházející velkou galaxií, jenž stlačila mezihvězdný plyn a prach a tak způsobila vlnu vznikání hvězd, jež se rozšířila z místa dopadu jako vlny na rybníku. V tomto případě byla původně velká galaxie, nyní transformovaná srážkou, asi spirální, ne nepodobná naší vlastní Galaxii Mléčná dráha. Nedávná astronomická detektivní práce ukázala, co se stalo s vetřelcem.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, NGC 4755, Jewel Box


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »