Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa M2

Uznání a copyright: D. Williams, N. A. Sharp, AURA, NOAO, NSF

Pod jižním pólem naší Galaxie Mléčné dráhy leží sféra se 100000 hvězdami. Druhý objekt na seznamu jasných difuzních objektů na obloze pořízený Charlesem Messierem v 18. století - M2 je znám jako kulová hvězdokupa a obíhá střed naší Galaxie podobně jako téměř 200 dalších kulových hvězdokup pozůstalých z ranných dní našeho vesmíru. M2 zobrazená nahoře zabírá přes 150 světelných let, leží asi 50000 světelných let daleko a lze ji vidět triedrem v souhvězdí Vodnáře (Aquarius). Stanovení vzdáleností a stáří kulových hvězdokup jako je M2 vymezuje měřítka a věk celého našeho vesmíru.

Štítky: Kulová hvězdokupa, M2


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »