Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gigantická kupa ohýbá a láme obraz

Uznání: W. N. Colley & E. Turner (Princeton), J.A. Tyson (Lucent), HST, NASA

Co jsou tyto podivné modré objekty? Mnohé jsou obrazy jednoduché, neobvyklé, korálkovité, modré, prstencovité galaxie, která se pouze nachází za obrovskou kupou galaxií. Kupa galaxií se zde jeví žlutě a spolu s tmavou hmotou kupy působí jako gravitační čočka. Gravitační čočka může vytvořit několik obrazů galaxie v pozadí, podobně jako bychom viděli mnoho světelných bodů při pohledu na vzdálené pouliční světlo přes láhev na víno. Zřetelný tvar této galaxie v pozadí, jenž pravděpodobně právě vzniká, umožnil astronomům odvodit, že má oddělené obrazy na ciferníku pomyslných hodin ve středu kupy na ve 4, 8, 9 a 10 hodin. Možná dokonce i modrá šmouha nalevo od středu je ještě další obraz! Tato nádherná fotografie pořídil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope v říjnu 1994.

Štítky: Kupa galaxií, Zobrazení gravitační čočkou


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »