Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gigantická kupa ohýbá a láme obraz

Uznání: W. N. Colley & E. Turner (Princeton), J.A. Tyson (Lucent), HST, NASA

Co jsou tyto podivné modré objekty? Mnohé jsou obrazy jednoduché, neobvyklé, korálkovité, modré, prstencovité galaxie, která se pouze nachází za obrovskou kupou galaxií. Kupa galaxií se zde jeví žlutě a spolu s tmavou hmotou kupy působí jako gravitační čočka. Gravitační čočka může vytvořit několik obrazů galaxie v pozadí, podobně jako bychom viděli mnoho světelných bodů při pohledu na vzdálené pouliční světlo přes láhev na víno. Zřetelný tvar této galaxie v pozadí, jenž pravděpodobně právě vzniká, umožnil astronomům odvodit, že má oddělené obrazy na ciferníku pomyslných hodin ve středu kupy na ve 4, 8, 9 a 10 hodin. Možná dokonce i modrá šmouha nalevo od středu je ještě další obraz! Tato nádherná fotografie pořídil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope v říjnu 1994.

Štítky: Kupa galaxií, Zobrazení gravitační čočkou


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »