Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kousek meziplanetárního prachu

Uznání: NASA

Prach, který prostupuje naši Sluneční soustavu není ten prach, který je v našich domech. Prach ve Sluneční soustavě pochází z komet a asteroidů, zatímco domácí prach jsou nejpravděpodobněji vlákna nebo mrtvé buňky. Na snímku nahoře je kousek meziplanetárního prachu zachyceného vysokoletícím letadlem typu U2. Pravděpodobně pochází z ranných dnů naší Sluneční soustavy, pak byl uložen a posléze vyvržen procházející kometou. Částice se skládá ze skla, uhlíku a konglomerátu silikátových minerální zrn. Měří napříč jen 10 mikronů, desetinu tloušťky typického lidského vlasu. Sonda NASA STARDUST, jenž byla vypuštěná v roce 1999, má v roce 2004 proletět ohonem komety Wild 2 a v roce 2006 přivést na Zemi mnohem více vzorků mezihvězdného prachu.

Štítky: Prach, Kometa, Interplanetary dust


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »