Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kousek meziplanetárního prachu

Uznání: NASA

Prach, který prostupuje naši Sluneční soustavu není ten prach, který je v našich domech. Prach ve Sluneční soustavě pochází z komet a asteroidů, zatímco domácí prach jsou nejpravděpodobněji vlákna nebo mrtvé buňky. Na snímku nahoře je kousek meziplanetárního prachu zachyceného vysokoletícím letadlem typu U2. Pravděpodobně pochází z ranných dnů naší Sluneční soustavy, pak byl uložen a posléze vyvržen procházející kometou. Částice se skládá ze skla, uhlíku a konglomerátu silikátových minerální zrn. Měří napříč jen 10 mikronů, desetinu tloušťky typického lidského vlasu. Sonda NASA STARDUST, jenž byla vypuštěná v roce 1999, má v roce 2004 proletět ohonem komety Wild 2 a v roce 2006 přivést na Zemi mnohem více vzorků mezihvězdného prachu.

Štítky: Prach, Kometa, Interplanetary dust


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »