Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření z galaktické roviny

Uznání: Ken Ebisawa (LHEA/ GSFC) et al., CXC, NASA

V únoru roku 2000 strávila oběžná rentgenová observatoř Chandra 27 hodin zíráním do roviny naší Galaxie Mléčná dráha. Jejím cílem byla ploška v malém souhvězdí Štít (Scutum), prázdná zóna Mléčné dráhy, kde galaktický plyn a prach zastiňují viditelné světlo a činí tak optickým dalekohledům špatný výhled. Ovšem pozorování pronikavým rentgenovým zářením prohlédlo překážky a odhalilo Mléčnou dráhu a vesmír za ní. Rentgenový pohled nahoře je rekonstruhován ve falešných barvách, kde vzdálené aktivní galaxie vyzařující vysokoenergetické rentgenové paprsky se jeví jako modré tečky, zatímco červenavé tečky představují zdroje nízkoenergetického rentgenového záření, pravděpodobně hvězdy v samotné Mléčné dráze. Záhadou je difuzní modrá záře vysokoenergetického rentgenova záření, zřetelně se odlišující od jednotlivých zdrojů na snímku. Astronomové vedou dlouhou debatu, zda rozsáhlá rentgenová emise zjevně v naší galaktické rovině je způsobována diskrétními zdroji nebo difuzním horkým plynem. Jak tyto výsledky naznačují, tak odpovědí je vskutku difuzní mezihvězdný plyn o teplotách desítek miliónů ale vznikají další otázky. Co zahřívá plyn na tyto neuvěřitelné teploty? Proč se tento energetický plyn potlouká v galaktické rovině?

Štítky: Rentgenové paprsky, Galaktická rovina, Diffuse emission


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »