Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma celé oblohy

Uznání a copyright: Axel Mellinger

Toto nádherné panoráma celé oblohy je mozaikou 51 širokoúhlých fotografií. Snímky byly pořízeny během tří let z míst v Kalifornii (USA), Jižní Africe a Německu. Jednotlivé snímky byly digititalizovány a složeny dohromady aby vytvořily neporušený pohled 360 krát 180 stupnů. S využitím matematických postupů, jaké jsou často používány k mapování celého zemského povrchu do jediného plochého obrazu, byla úplná digitální mozaika zborcena a promítnuta do oválného tvaru. Snímek je orientován tak, že rovina naší Galaxie Mléčná dráha běží horizontálně středem přes galaktický střed ve středu obrázku, galaktický sever je nahoře. Nejnádhernější jsou "mléčné" pásy hvězdného světla z četných hvězd v galaktické rovině protínané tmavými, zakrývajícími prachovými mračny rozpínajícími se přes místní spirální ramena. Skoro všechno co je zde vidět patří do naší vlastní Galaxie Mléčná dráha. Dva mlhavé obláčky v pravém dolním kvadrantu mozaiky ale odpovídají externím galaxiím. Ty jsou známy jako Magelanova mračna a jsou to malé, blízké satelitní galaxie naší velkolepé Mléčné dráhy.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktická rovina, All sky


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »