Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma celé oblohy

Uznání a copyright: Axel Mellinger

Toto nádherné panoráma celé oblohy je mozaikou 51 širokoúhlých fotografií. Snímky byly pořízeny během tří let z míst v Kalifornii (USA), Jižní Africe a Německu. Jednotlivé snímky byly digititalizovány a složeny dohromady aby vytvořily neporušený pohled 360 krát 180 stupnů. S využitím matematických postupů, jaké jsou často používány k mapování celého zemského povrchu do jediného plochého obrazu, byla úplná digitální mozaika zborcena a promítnuta do oválného tvaru. Snímek je orientován tak, že rovina naší Galaxie Mléčná dráha běží horizontálně středem přes galaktický střed ve středu obrázku, galaktický sever je nahoře. Nejnádhernější jsou "mléčné" pásy hvězdného světla z četných hvězd v galaktické rovině protínané tmavými, zakrývajícími prachovými mračny rozpínajícími se přes místní spirální ramena. Skoro všechno co je zde vidět patří do naší vlastní Galaxie Mléčná dráha. Dva mlhavé obláčky v pravém dolním kvadrantu mozaiky ale odpovídají externím galaxiím. Ty jsou známy jako Magelanova mračna a jsou to malé, blízké satelitní galaxie naší velkolepé Mléčné dráhy.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktická rovina, All sky


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »