Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterův mozek

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Plynný obr Jupiter s hmotností 320 krát větší než má planeta Země je největším světem ve Sluneční soustavě. Jupiter slavný svou Velkou rudou skvrnou je také znám svými pravidelnými rovníkovými mračnými pásy, jež lze vidět i v dalekohledech nevelkých rozměrů. Tmavé pásy a světle zbarvené zóny jupiterových mračných pásů jsou uspořádány planetárními větry, jež dosahují rychlostí až 300 mil za hodinu (480 km/h). Směrem k pólům Jupitera se oblačné struktury stávají více promíšené, jak je vidět na této jupiterově mozaika ze sondy Cassini, polární oblasti začínají připomínat něco jako mozek! V současnosti není dobře rozumět výrazné změně ve vzorech mračen od rovníku k pólům, ale možná může být důsledkem rychlé rotace Jupitera nebo konvektivními víry vytvářenými ve vysokých šířkách masivní ztrátou vnitřního tepla planety. Tento podrobný snímek Jupitera pořídila sonda Cassini při skončení milénia při letu k Saturnu.

Štítky: Jupiter, Cassini, Mračna, Pole


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »