Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterův mozek

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Plynný obr Jupiter s hmotností 320 krát větší než má planeta Země je největším světem ve Sluneční soustavě. Jupiter slavný svou Velkou rudou skvrnou je také znám svými pravidelnými rovníkovými mračnými pásy, jež lze vidět i v dalekohledech nevelkých rozměrů. Tmavé pásy a světle zbarvené zóny jupiterových mračných pásů jsou uspořádány planetárními větry, jež dosahují rychlostí až 300 mil za hodinu (480 km/h). Směrem k pólům Jupitera se oblačné struktury stávají více promíšené, jak je vidět na této jupiterově mozaika ze sondy Cassini, polární oblasti začínají připomínat něco jako mozek! V současnosti není dobře rozumět výrazné změně ve vzorech mračen od rovníku k pólům, ale možná může být důsledkem rychlé rotace Jupitera nebo konvektivními víry vytvářenými ve vysokých šířkách masivní ztrátou vnitřního tepla planety. Tento podrobný snímek Jupitera pořídila sonda Cassini při skončení milénia při letu k Saturnu.

Štítky: Jupiter, Cassini, Mračna, Pole


48. vesmírný týden 2022

48. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 11. do 4. 12. 2022. Měsíc bude v první čtvrti a ukáže se písmeno X. Večer můžeme na jihu pozorovat Saturn a Jupiter a na východě Mars. Aktivita Slunce je nízká. Kometa 29P výrazně zjasnila. Český vojenský pilot Aleš Svoboda se stal záložním astronautem ESA. Orion se dostal na protáhlou dráhu kolem Měsíce. K ISS přiletěla nákladní loď Dragon mimo jiné s další dvojicí rolovacích solárních panelů iROSA. Před 155 lety, 3. prosince 1867, se narodil významný český astronom, spoluzakladatel hvězdárny v Ondřejově, jeden ze zakládajících členů ČAS a její dlouholetý předseda František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6883 SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2022 získal snímek „NGC 6883“, jehož autorem je Pavol Kollarik     Končí léto a některá souhvězdí se pomalu z noční oblohy začínají ztrácet, abychom se s nimi setkali opět za půl roku. Máme zde tedy jednu z letošních

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxia M33

Vybavenie: EQ5Pro, podomácky vyrobený newton 100/500, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, DSS, Siril, Adobe photoshop 88x180 sec. Lights gain5, offset115 pri -10°C, 100 bias, 30 flats, 30 darkflats, 50 darks.

Další informace »