Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zemská plasmasféra

Uznání: EUV, IMAGE Science Team, NASA

Naši Zemi obklopuje plazma. Minulý rok sonda organizace NASA, robot IMAGE objevila celkový tvar, který zaujímá ionizovaný plyn v plazmasféře. Je vidět nahoře na nedávno zveřejněném snímku v ultrafialovém světle. Rameno plazmasféry směřující ke Slunci dole vpravo předvídaly hypotézy, ale nikdy předtím nebylo přímo vidět. Je vidět, jak zemský stín směřuje pryč od Slunce. Jasné oblasti ve středu jsou plné aurorální prstence nad severem Země viditelné ze Země jako severní polární záře. O plazmasféře se předpokládá, že je vytvářena slunečním světlem, jež vzbuzuje lehké molekuly horní atmosféry Země a je držena magnetickým polem Země. IMAGE pokračuje ve studiu jak sluneční magnetické bouře ovlivňují Zemi a její magnetické pole.

Štítky: Magnetické pole, Země, Plasma


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »