Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars: duny třírozměrně

Uznání: MSSS, JPL, NASA

Vezměte si své červenomodré brýle a potěšte se tímto dramatickým 3D pohledem na písečné duny na Marsu! Pole zvlněných dun se nachází ve vulkanické depresi Nili Patera ve středu Syrtis Major, což je nejproslulejší tmavý útvar na Rudé planetě. K vytvoření tohoto stereo snímku, byly zkombinovány dva různé snímky z obíhající sondy Mars Global Surveyor, jeden pořízený v březnu 1999 a druhý v dubnu 2001. Tyto marťanské duny opracované větry podobně jako písečné duny na Zemi, nevykazují žádné změny v tvaru během doby mezi oběma snímky, což je doba odpovídající zhruba jednomu marťanskému roku. Tato ořezaná verze 3D snímku zabírá oblast kolem 2 kilometrů napříč. Pěšky můžete takovou vzdálenost přejít za 20 minut.

Štítky: Mars, Duny, Vítr, Stereo, 3D, Erosion, Anaglyph


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »