Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars: duny třírozměrně

Uznání: MSSS, JPL, NASA

Vezměte si své červenomodré brýle a potěšte se tímto dramatickým 3D pohledem na písečné duny na Marsu! Pole zvlněných dun se nachází ve vulkanické depresi Nili Patera ve středu Syrtis Major, což je nejproslulejší tmavý útvar na Rudé planetě. K vytvoření tohoto stereo snímku, byly zkombinovány dva různé snímky z obíhající sondy Mars Global Surveyor, jeden pořízený v březnu 1999 a druhý v dubnu 2001. Tyto marťanské duny opracované větry podobně jako písečné duny na Zemi, nevykazují žádné změny v tvaru během doby mezi oběma snímky, což je doba odpovídající zhruba jednomu marťanskému roku. Tato ořezaná verze 3D snímku zabírá oblast kolem 2 kilometrů napříč. Pěšky můžete takovou vzdálenost přejít za 20 minut.

Štítky: Mars, Duny, Vítr, Stereo, 3D, Erosion, Anaglyph


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »