Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars: duny třírozměrně

Uznání: MSSS, JPL, NASA

Vezměte si své červenomodré brýle a potěšte se tímto dramatickým 3D pohledem na písečné duny na Marsu! Pole zvlněných dun se nachází ve vulkanické depresi Nili Patera ve středu Syrtis Major, což je nejproslulejší tmavý útvar na Rudé planetě. K vytvoření tohoto stereo snímku, byly zkombinovány dva různé snímky z obíhající sondy Mars Global Surveyor, jeden pořízený v březnu 1999 a druhý v dubnu 2001. Tyto marťanské duny opracované větry podobně jako písečné duny na Zemi, nevykazují žádné změny v tvaru během doby mezi oběma snímky, což je doba odpovídající zhruba jednomu marťanskému roku. Tato ořezaná verze 3D snímku zabírá oblast kolem 2 kilometrů napříč. Pěšky můžete takovou vzdálenost přejít za 20 minut.

Štítky: Mars, Duny, Vítr, Stereo, 3D, Erosion, Anaglyph


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »