Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centaurus A: rentgenové záření z aktivní galaxie

Uznání: R.Kraft (SAO) et al., CXO, NASA

Obří eliptická galaxie Centaurus A, jejíž jádro se ukrývá z optického pohledu za tlustými pásy prachu, byla mezi prvními objekty pozorovanými oběžnou rentgenovou observatoří Chandra. Astronomové nebyli zklamáni, jelikož vzhled rentgenového zdroje Centaurus A činí jeho klasifikaci jako aktivní galaxie velmi snadnou. Možná nejvýraznější charakteristikou tohoto rentgenového snímku z Chandry ve falešných barvách je 30000 světelných let dlouhý výtrysk. Výtrysk vyvěrá směrem k levému hornímu rohu obrázku a zdá se, že počíná z jasného centrálního rentgenového zdroje, jenž je podezřelý že obsahuje černou díru asi milionkrát hmotnější než je hmota našeho Slunce. Centaurus A je též vidět spolu s jinými jednotlivými rentgenovými zdroji a všeprostupující difuzní rentgenovou září. Většina z těchto jednotlivých zdrojů jsou zřejmě neutronové hvězdy nebo černé díry o sluneční hmotnosti jenž nabalují materiál z jejich méně exotické doprovodné hvězdy, tedy druhé složky dvojhvězdy. Diffuzní vysokoenergetická záře představuje plyn prostupující galaxii zahřátý na teploty miliónů stupňů C. Při vzdálenosti 11 miliónů světelných let je Centaurus A (NGC 5128) v souhvězdí Kentaura (Centaurus) nejbližší aktivní galaxií.

Štítky: Rentgenový, Aktivní galaxie, Centaurus A, Ngc5128


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »