Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centaurus A: rentgenové záření z aktivní galaxie

Uznání: R.Kraft (SAO) et al., CXO, NASA

Obří eliptická galaxie Centaurus A, jejíž jádro se ukrývá z optického pohledu za tlustými pásy prachu, byla mezi prvními objekty pozorovanými oběžnou rentgenovou observatoří Chandra. Astronomové nebyli zklamáni, jelikož vzhled rentgenového zdroje Centaurus A činí jeho klasifikaci jako aktivní galaxie velmi snadnou. Možná nejvýraznější charakteristikou tohoto rentgenového snímku z Chandry ve falešných barvách je 30000 světelných let dlouhý výtrysk. Výtrysk vyvěrá směrem k levému hornímu rohu obrázku a zdá se, že počíná z jasného centrálního rentgenového zdroje, jenž je podezřelý že obsahuje černou díru asi milionkrát hmotnější než je hmota našeho Slunce. Centaurus A je též vidět spolu s jinými jednotlivými rentgenovými zdroji a všeprostupující difuzní rentgenovou září. Většina z těchto jednotlivých zdrojů jsou zřejmě neutronové hvězdy nebo černé díry o sluneční hmotnosti jenž nabalují materiál z jejich méně exotické doprovodné hvězdy, tedy druhé složky dvojhvězdy. Diffuzní vysokoenergetická záře představuje plyn prostupující galaxii zahřátý na teploty miliónů stupňů C. Při vzdálenosti 11 miliónů světelných let je Centaurus A (NGC 5128) v souhvězdí Kentaura (Centaurus) nejbližší aktivní galaxií.

Štítky: Rentgenový, Aktivní galaxie, Centaurus A, Ngc5128


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »