Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centaurus A: rentgenové záření z aktivní galaxie

Uznání: R.Kraft (SAO) et al., CXO, NASA

Obří eliptická galaxie Centaurus A, jejíž jádro se ukrývá z optického pohledu za tlustými pásy prachu, byla mezi prvními objekty pozorovanými oběžnou rentgenovou observatoří Chandra. Astronomové nebyli zklamáni, jelikož vzhled rentgenového zdroje Centaurus A činí jeho klasifikaci jako aktivní galaxie velmi snadnou. Možná nejvýraznější charakteristikou tohoto rentgenového snímku z Chandry ve falešných barvách je 30000 světelných let dlouhý výtrysk. Výtrysk vyvěrá směrem k levému hornímu rohu obrázku a zdá se, že počíná z jasného centrálního rentgenového zdroje, jenž je podezřelý že obsahuje černou díru asi milionkrát hmotnější než je hmota našeho Slunce. Centaurus A je též vidět spolu s jinými jednotlivými rentgenovými zdroji a všeprostupující difuzní rentgenovou září. Většina z těchto jednotlivých zdrojů jsou zřejmě neutronové hvězdy nebo černé díry o sluneční hmotnosti jenž nabalují materiál z jejich méně exotické doprovodné hvězdy, tedy druhé složky dvojhvězdy. Diffuzní vysokoenergetická záře představuje plyn prostupující galaxii zahřátý na teploty miliónů stupňů C. Při vzdálenosti 11 miliónů světelných let je Centaurus A (NGC 5128) v souhvězdí Kentaura (Centaurus) nejbližší aktivní galaxií.

Štítky: Rentgenový, Aktivní galaxie, Centaurus A, Ngc5128


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »