Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Soustava 47 Ursae Majoris

Uznání ilustrace: Copyright 2001 Lynette Cook

Pozorováním a čekáním astronomové už objevili více jak 70 planet, jenž obíhají kolem hvězd jiných než Slunce. Doposud měly téměř všechny tyto extrasolární planety velmi protáhlé dráhy, nacházely se nepříjemně blízko u svých mateřských hvězd nebo se nacházely v bizardních, nehostinných soustavách. Nyní oznámený objev nové planety poprvé ukazuje, že slunci podobná hvězda 47 Ursae Majoris (47 UMa) má soustavu přinejmenším dvou planet na téměř kruhových drahách připomínajících Jupitera a Saturna v naší vlastní dobře známé Sluneční soustavě. Tyto planety jsou ale příliš daleko a jsou slabé, než aby se daly přímo fotografovat. Dosud 13 let spektroskopických pozorování 47 UMa ukázalo kolébání způsobené druhou planetou jenž se sdružuje s kolébáním doposud známé planety. Na této umělcově ilustraci visí světy 47 UMa nad drsnou vulkanickou krajinou hypotetického měsíce. Měsíc obíhá nově objevenou planetu jenž je zde vyobrazená s prstenci jako u Saturna, zatímco dosud známá planeta je vidět jako tenký srpeček poblíž žlutavé hvězdy. Ještě blíže k 47 UMa je další malá tečka, hypotetický Zemi podobný vodní svět. Soustava 47 UMa se jeví na pozemské obloze vedle Velkého vozu (Big Dipper, Velká naběračka) ve vzdálenosti asi 51 světelných let.

Štítky: Planeta, Planetární soustava, Extrasolar, 47 UMa, Ursae majoris


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »