Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Soustava 47 Ursae Majoris

Uznání ilustrace: Copyright 2001 Lynette Cook

Pozorováním a čekáním astronomové už objevili více jak 70 planet, jenž obíhají kolem hvězd jiných než Slunce. Doposud měly téměř všechny tyto extrasolární planety velmi protáhlé dráhy, nacházely se nepříjemně blízko u svých mateřských hvězd nebo se nacházely v bizardních, nehostinných soustavách. Nyní oznámený objev nové planety poprvé ukazuje, že slunci podobná hvězda 47 Ursae Majoris (47 UMa) má soustavu přinejmenším dvou planet na téměř kruhových drahách připomínajících Jupitera a Saturna v naší vlastní dobře známé Sluneční soustavě. Tyto planety jsou ale příliš daleko a jsou slabé, než aby se daly přímo fotografovat. Dosud 13 let spektroskopických pozorování 47 UMa ukázalo kolébání způsobené druhou planetou jenž se sdružuje s kolébáním doposud známé planety. Na této umělcově ilustraci visí světy 47 UMa nad drsnou vulkanickou krajinou hypotetického měsíce. Měsíc obíhá nově objevenou planetu jenž je zde vyobrazená s prstenci jako u Saturna, zatímco dosud známá planeta je vidět jako tenký srpeček poblíž žlutavé hvězdy. Ještě blíže k 47 UMa je další malá tečka, hypotetický Zemi podobný vodní svět. Soustava 47 UMa se jeví na pozemské obloze vedle Velkého vozu (Big Dipper, Velká naběračka) ve vzdálenosti asi 51 světelných let.

Štítky: Planeta, Planetární soustava, Extrasolar, 47 UMa, Ursae majoris


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »