Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Soustava 47 Ursae Majoris

Uznání ilustrace: Copyright 2001 Lynette Cook

Pozorováním a čekáním astronomové už objevili více jak 70 planet, jenž obíhají kolem hvězd jiných než Slunce. Doposud měly téměř všechny tyto extrasolární planety velmi protáhlé dráhy, nacházely se nepříjemně blízko u svých mateřských hvězd nebo se nacházely v bizardních, nehostinných soustavách. Nyní oznámený objev nové planety poprvé ukazuje, že slunci podobná hvězda 47 Ursae Majoris (47 UMa) má soustavu přinejmenším dvou planet na téměř kruhových drahách připomínajících Jupitera a Saturna v naší vlastní dobře známé Sluneční soustavě. Tyto planety jsou ale příliš daleko a jsou slabé, než aby se daly přímo fotografovat. Dosud 13 let spektroskopických pozorování 47 UMa ukázalo kolébání způsobené druhou planetou jenž se sdružuje s kolébáním doposud známé planety. Na této umělcově ilustraci visí světy 47 UMa nad drsnou vulkanickou krajinou hypotetického měsíce. Měsíc obíhá nově objevenou planetu jenž je zde vyobrazená s prstenci jako u Saturna, zatímco dosud známá planeta je vidět jako tenký srpeček poblíž žlutavé hvězdy. Ještě blíže k 47 UMa je další malá tečka, hypotetický Zemi podobný vodní svět. Soustava 47 UMa se jeví na pozemské obloze vedle Velkého vozu (Big Dipper, Velká naběračka) ve vzdálenosti asi 51 světelných let.

Štítky: Planeta, Planetární soustava, Extrasolar, 47 UMa, Ursae majoris


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »