Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Phobos: Měsíc Marsu se zpečetěným osudem

Uznání: Viking Project, JPL, NASA
Image mosaic by Edwin V. Bell II (NSSDC/Raytheon ITSS)

Mars, rudá planeta pojmenovaná po římském bohu války, má dva měsíčky Fobos a Deimos, jejichž jména jsou odvozena z řeckých slov pro strach a hrůzu. Tyto marťanské měsíce mohou být docela dobře zachycenými asteroidy z hlavního pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem nebo možná i z větších vzdáleností Sluneční soustavy. Na tomto snímku z orbiteru Viking 1 z roku 1978 je skutečně vidět největší měsíc Fobos jako asteroidu podobný objekt hustě pokrytý krátery. Fobos o průměru asi 17 mil (27km) opravdu sviští přes marťanskou oblohu. Ve skutečnosti vychází nad marťanským západním horizontem a zapadá na východě, oběh dokončí za méně jak 8 hodin. Osud Fobosu je ale zpečetěn. Fobos obíhá tak blízko Marsu (asi 3600mil,t.j.5760km nad povrchem ve srovnámí s 250000 mílemi, t.j.384000km pro náš Měsíc), že gravitační slapové síly je stahují níže. Za 100 miliónů roků pravděpodobně dopadne na povrch nebo se rozpadne napětím způsobeným neúprosnými slapovými silami, trosky vytvoří prstenec kolem Marsu.

Štítky: Mars, Phobos


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »