Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur: Kráterové inferno

Uznání: Mariner 10, NASA

Povrch Merkura vypadá podobně jako náš Měsíc. Oba jsou těžce posety krátery a jsou z horniny. Průměr Merkura je asi 4800 km, zatímco průměr Měsíce je o něco méně jak 3500 km (pro porovnání Země má průměr asi 12700 km). Merkur je ale mnoha způsoby unikátní. Merkur je nejbližší planetou ke Slunci, obíhá ve vzdálenosti asi 1/3 poloměru zemské oběžné dráhy. Vzhledem k tomu, že Merkur pomalu otáčí, tak se teplota jeho povrchu mění od nesnesitelně mrazivých -180 stupňů Celsia k nesnesitelně žhavým 400 stupňů Celsia. Nejbližší místo ke Slunci na Merkurově oběžné dráze se každý oběh poněkud mění, tento fakt použil Albert Einstein k ověření správnosti jeho tehdy nově objevené teorie gravitace, teorii obecné relativity. Snímek nahoře byl pořízen jedinou sondou která kdy proletěla kolem Merkura: Marinerem 10 v roce 1974.

Štítky: Sluneční soustava, Merkur


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »