Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Laguna ve třech barvách

Uznání a copyright: R. Barba, N. Morrell et al. (UNLP), CTIO, NOAO, NSF

Jasná mlhovina Laguna je domovem celé řady různorodých astronomických objektů. Zvláště zajímavé zdroje představují jasné otevřené hvězdokupy a několik energetických hvězdotvorných oblastí. Při pohledu očima převládá ve světlu kupy červená záře způsobená svítícím vodíkem, zatímco tmavá vlákna jsou způsobena absorpcí hustými pásy   prachu. Snímek nahoře, z dalekohledu Curtis-Schmidt Telescope, ukazuje emise mlhoviny ve třech přesných barvách specificky vyzařovanými vodíkem, kyslíkem a sírou. Mlhovina Laguna, též známá jako M8 a NGC6523, leží asi 5000 světelných let daleko. Mlhovinu Laguna lze nalézt triedrem v souhvězdí Střelce (Sagittarius) a zabírá oblast více jak třikrát větší jak měsíční úplněk.

Štítky: Emisní mlhovina, M8, Lagoon Nebula


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE I.

Kometa nad vršky stromů

Další informace »