Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavá skvrna na Neptunu

Uznání: Voyager 2 Team, NASA

Neptun má skvrny. Nejvzdálenější plynný gigant ve Sluneční soustavě ukazuje téměř jednolitou modrou barvu působenou malým množstvím metanu, jenž se pohybuje v husté atmosféře téměř bezbarvého vodíku a hélia. Ukazuje se, že tmavé skvrny jsou anticyklony: velké systémy vysokého tlaku, které víří v neptunových chladných horních mracích. Na snímku nahoře pořízeném automatickou kosmickou sondou Voyager 2 v roce 1989 jsou viditelné dvě tmavé skvrny: Velká tmavá skvrna o velikosti Země daleko vlevo a Tmavá skvrna 2 skoro dole. Velkou tmavou skvrnu doprovází jasný mrak přezdívaný Koloběžka (Scooter). Nedávné počítačové simulace ukazují, že koloběžky jsou metanové mraky, které lze běžně nalézt poblíž tmavých skvrn. Další snímky Neptuna pořízené kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope v roce 1994 ukazují, že se obě tyto tmavé skvrny rozpadly, ale zase se vytvořily jiné.

Štítky: Sluneční soustava, Neptun, Velká tmavá skvrna


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Mars

Newton 150/750 +ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »