Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavá skvrna na Neptunu

Uznání: Voyager 2 Team, NASA

Neptun má skvrny. Nejvzdálenější plynný gigant ve Sluneční soustavě ukazuje téměř jednolitou modrou barvu působenou malým množstvím metanu, jenž se pohybuje v husté atmosféře téměř bezbarvého vodíku a hélia. Ukazuje se, že tmavé skvrny jsou anticyklony: velké systémy vysokého tlaku, které víří v neptunových chladných horních mracích. Na snímku nahoře pořízeném automatickou kosmickou sondou Voyager 2 v roce 1989 jsou viditelné dvě tmavé skvrny: Velká tmavá skvrna o velikosti Země daleko vlevo a Tmavá skvrna 2 skoro dole. Velkou tmavou skvrnu doprovází jasný mrak přezdívaný Koloběžka (Scooter). Nedávné počítačové simulace ukazují, že koloběžky jsou metanové mraky, které lze běžně nalézt poblíž tmavých skvrn. Další snímky Neptuna pořízené kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope v roce 1994 ukazují, že se obě tyto tmavé skvrny rozpadly, ale zase se vytvořily jiné.

Štítky: Sluneční soustava, Neptun, Velká tmavá skvrna


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »