Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový výtrysk v Centaurus A

Uznání: X-Ray image: NASA/ CXC/ SAO
Optical image: AURA/ NOAO/ NSF

Kosmický výtrysk v rentgenových paprscích vyvržený z centra galaxie Centaurus A se rozpíná na více jak 15 000 světelných letech, což je srovnatelné se vzdáleností Slunce ke středu naší Mléčné dráhy. Ve vzdálenosti pouhých 10 millionů světelných let leží Centaurus A, obří eliptická galaxie - nejbližší activní galaxie k Zemi. Tento složený snímek ilustruje směs plynu, prachu a hvězd viditelných na optickém snímku galaxie Cen A superponovaných na nevý snímek pořízený oběžnou rentgenovou observatoří Chandra zobrazující rentgenová data červeně. Současné teorie předpokládají, že jasné rentgenové výtrysky jsou způsobeny elektrony urychlovanými na extrémně vysoké energie na enormní vzdálenosti. Zdrojem energie je pravděpodobně černá díra asi 10 milionů krát hmotnější než Slunce jež odpovídá jasné rentgenové skvrně v galaktickém středu. Překvapivě, zatímco určitý materiál v sousedství černé díry padá dovnitř, jiný materiál je vyvržen v energetickém výtrysku. Podrobnosti tohoto kosmického generátoru mohou být prozkoumání prostřednictvím rentgenových dat z Chandry.

Štítky: Centaurus A, Rentgenové paprsky, Černá díra, Aktivní galaxie


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »