Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový výtrysk v Centaurus A

Uznání: X-Ray image: NASA/ CXC/ SAO
Optical image: AURA/ NOAO/ NSF

Kosmický výtrysk v rentgenových paprscích vyvržený z centra galaxie Centaurus A se rozpíná na více jak 15 000 světelných letech, což je srovnatelné se vzdáleností Slunce ke středu naší Mléčné dráhy. Ve vzdálenosti pouhých 10 millionů světelných let leží Centaurus A, obří eliptická galaxie - nejbližší activní galaxie k Zemi. Tento složený snímek ilustruje směs plynu, prachu a hvězd viditelných na optickém snímku galaxie Cen A superponovaných na nevý snímek pořízený oběžnou rentgenovou observatoří Chandra zobrazující rentgenová data červeně. Současné teorie předpokládají, že jasné rentgenové výtrysky jsou způsobeny elektrony urychlovanými na extrémně vysoké energie na enormní vzdálenosti. Zdrojem energie je pravděpodobně černá díra asi 10 milionů krát hmotnější než Slunce jež odpovídá jasné rentgenové skvrně v galaktickém středu. Překvapivě, zatímco určitý materiál v sousedství černé díry padá dovnitř, jiný materiál je vyvržen v energetickém výtrysku. Podrobnosti tohoto kosmického generátoru mohou být prozkoumání prostřednictvím rentgenových dat z Chandry.

Štítky: Centaurus A, Rentgenové paprsky, Černá díra, Aktivní galaxie


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »