Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci mlhoviny Tarantule

Uznání: Gary Bernstein & Megan Novicki (U. Michigan);
Copyright: U. Michigan, Lucent

V srdci obrovské mlhoviny Tarantule leží jedna z nejneobvyklejších hvězdokup. Je známá pod označení NGC 2070 nebo R136 a je domovem velkého počtu horkých mladých hvězd. Energetické světlo z těchto hvězd trvale ionizuje plyn mlhoviny zatímco energetické částice jejich hvězdného větru vyfoukávají bubliny a tvarují složitá vlákna. Nahoře je reprezentativní barevný snímek této kupy z Velkého Magellanova mračna LMC, který přibližuje její bouřlivý střed z plynu, prachu a mladých hvězd. Mlhovina 30 Doradus je jedna z největších známých oblastí vzniku hvězd a každých několik miliónů let zde dochází k neobvykle silné tvorbě hvězd. V srdci tohoto srdce je ústřední zhustek hvězd, který je tak hustý, že by jeden myslel že je to jen jedna hvězda.

Štítky: 30 Doradus, Lmc, Mlhovina, Hvězdokupa


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »