Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci mlhoviny Tarantule

Uznání: Gary Bernstein & Megan Novicki (U. Michigan);
Copyright: U. Michigan, Lucent

V srdci obrovské mlhoviny Tarantule leží jedna z nejneobvyklejších hvězdokup. Je známá pod označení NGC 2070 nebo R136 a je domovem velkého počtu horkých mladých hvězd. Energetické světlo z těchto hvězd trvale ionizuje plyn mlhoviny zatímco energetické částice jejich hvězdného větru vyfoukávají bubliny a tvarují složitá vlákna. Nahoře je reprezentativní barevný snímek této kupy z Velkého Magellanova mračna LMC, který přibližuje její bouřlivý střed z plynu, prachu a mladých hvězd. Mlhovina 30 Doradus je jedna z největších známých oblastí vzniku hvězd a každých několik miliónů let zde dochází k neobvykle silné tvorbě hvězd. V srdci tohoto srdce je ústřední zhustek hvězd, který je tak hustý, že by jeden myslel že je to jen jedna hvězda.

Štítky: 30 Doradus, Lmc, Mlhovina, Hvězdokupa


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »