Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci mlhoviny Tarantule

Uznání: Gary Bernstein & Megan Novicki (U. Michigan);
Copyright: U. Michigan, Lucent

V srdci obrovské mlhoviny Tarantule leží jedna z nejneobvyklejších hvězdokup. Je známá pod označení NGC 2070 nebo R136 a je domovem velkého počtu horkých mladých hvězd. Energetické světlo z těchto hvězd trvale ionizuje plyn mlhoviny zatímco energetické částice jejich hvězdného větru vyfoukávají bubliny a tvarují složitá vlákna. Nahoře je reprezentativní barevný snímek této kupy z Velkého Magellanova mračna LMC, který přibližuje její bouřlivý střed z plynu, prachu a mladých hvězd. Mlhovina 30 Doradus je jedna z největších známých oblastí vzniku hvězd a každých několik miliónů let zde dochází k neobvykle silné tvorbě hvězd. V srdci tohoto srdce je ústřední zhustek hvězd, který je tak hustý, že by jeden myslel že je to jen jedna hvězda.

Štítky: 30 Doradus, Lmc, Mlhovina, Hvězdokupa


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »