Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

30 Doradus:Mlhovina Tarantule

Uznání: Gary Bernstein & Megan Novicki (U. Michigan); Copyright: U. Michigan, Lucent

Rozlehlá oblast formování hvězd 30 Doradus leží v blízké galaxii známé jako Velký Magellanův oblak. Její pavoučí vzhled dal vzniknout jejímu známému jménu mlhovina Tarantule, ovšem tato tarantule měří asi 1000 světelných let a je vzdálená 165000 světelných let v jižním souhvězdí Dorado. Kdyby se nacházela ve stejné vzdálenosti jako Mlhovina v Orionu, což je nejbližší hvězdná kolébka, tak by zabírala na obloze asi 30 stupňů nebo 60 měsíčních úplňků. Snímek nahoře pořídila kamera Big Throughput Camera a zde je představen v reprezentativních barvách. Točitá chapadla mlhoviny Tarantule obklopují hvězdokupu NGC 2070, která obsahuje některé z nejvýznamnějších nejjasnějších a nejhmotnějších známých hvězd. Tato nebeská Tarantule se též nachází blízko místa nejbližší nedávné supernovy.

Štítky: Lmc, Mlhovina, Hvězdokupa


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »