Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

30 Doradus:Mlhovina Tarantule

Uznání: Gary Bernstein & Megan Novicki (U. Michigan); Copyright: U. Michigan, Lucent

Rozlehlá oblast formování hvězd 30 Doradus leží v blízké galaxii známé jako Velký Magellanův oblak. Její pavoučí vzhled dal vzniknout jejímu známému jménu mlhovina Tarantule, ovšem tato tarantule měří asi 1000 světelných let a je vzdálená 165000 světelných let v jižním souhvězdí Dorado. Kdyby se nacházela ve stejné vzdálenosti jako Mlhovina v Orionu, což je nejbližší hvězdná kolébka, tak by zabírala na obloze asi 30 stupňů nebo 60 měsíčních úplňků. Snímek nahoře pořídila kamera Big Throughput Camera a zde je představen v reprezentativních barvách. Točitá chapadla mlhoviny Tarantule obklopují hvězdokupu NGC 2070, která obsahuje některé z nejvýznamnějších nejjasnějších a nejhmotnějších známých hvězd. Tato nebeská Tarantule se též nachází blízko místa nejbližší nedávné supernovy.

Štítky: Lmc, Mlhovina, Hvězdokupa


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »