Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

30 Doradus:Mlhovina Tarantule

Uznání: Gary Bernstein & Megan Novicki (U. Michigan); Copyright: U. Michigan, Lucent

Rozlehlá oblast formování hvězd 30 Doradus leží v blízké galaxii známé jako Velký Magellanův oblak. Její pavoučí vzhled dal vzniknout jejímu známému jménu mlhovina Tarantule, ovšem tato tarantule měří asi 1000 světelných let a je vzdálená 165000 světelných let v jižním souhvězdí Dorado. Kdyby se nacházela ve stejné vzdálenosti jako Mlhovina v Orionu, což je nejbližší hvězdná kolébka, tak by zabírala na obloze asi 30 stupňů nebo 60 měsíčních úplňků. Snímek nahoře pořídila kamera Big Throughput Camera a zde je představen v reprezentativních barvách. Točitá chapadla mlhoviny Tarantule obklopují hvězdokupu NGC 2070, která obsahuje některé z nejvýznamnějších nejjasnějších a nejhmotnějších známých hvězd. Tato nebeská Tarantule se též nachází blízko místa nejbližší nedávné supernovy.

Štítky: Lmc, Mlhovina, Hvězdokupa


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »