Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obyvatel mlhoviny Tarantule

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Hvězdokupa vpravo dole katalogizovaná jako Hodge 301 je příslušníkem mlhoviny Tarantule. Výrazná mlhovina na jižní obloze rozvíjející se v kosmickou Tarantuli je oblastí formující energetické hvězdy asi 168 000 světelných let daleko v sousedství galaxie Velký Magelanův oblak. Hvězdy v Hodge 301 vznikly zároveň před deseti milióny let a jak hmotné hvězdy rychle spálily své termonukleární palivo tak explodovaly. Ve skutečnosti se červení obři z hvězdokupy Hodge 301 rychle přesouvají do závěrečné prudké fáze hvězdného vývoje - známé jako supernova. Tyto výbuchy supernov posílají materiál a rázové vlny zpět do plynu v mlhovině a vytváří tak vlákna (filamenty) jak jsou viditelné i na tomto snímku Hubble Space Telescope Heritage. Ale tyto spektakulární hvězdné exploze stejně tak signalizují zrození hvězd protože rázové vlny způsobují kondenzaci plynu a prachu což vede ke vzniku další generace hvězd. uvnitř mlhoviny Tarantule.

Štítky: Lmc, Star-formation, Supernova, Mlhovina, Hvězdokupa


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »