Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obyvatel mlhoviny Tarantule

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Hvězdokupa vpravo dole katalogizovaná jako Hodge 301 je příslušníkem mlhoviny Tarantule. Výrazná mlhovina na jižní obloze rozvíjející se v kosmickou Tarantuli je oblastí formující energetické hvězdy asi 168 000 světelných let daleko v sousedství galaxie Velký Magelanův oblak. Hvězdy v Hodge 301 vznikly zároveň před deseti milióny let a jak hmotné hvězdy rychle spálily své termonukleární palivo tak explodovaly. Ve skutečnosti se červení obři z hvězdokupy Hodge 301 rychle přesouvají do závěrečné prudké fáze hvězdného vývoje - známé jako supernova. Tyto výbuchy supernov posílají materiál a rázové vlny zpět do plynu v mlhovině a vytváří tak vlákna (filamenty) jak jsou viditelné i na tomto snímku Hubble Space Telescope Heritage. Ale tyto spektakulární hvězdné exploze stejně tak signalizují zrození hvězd protože rázové vlny způsobují kondenzaci plynu a prachu což vede ke vzniku další generace hvězd. uvnitř mlhoviny Tarantule.

Štítky: Lmc, Star-formation, Supernova, Mlhovina, Hvězdokupa


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »