Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6334: Mlhovina Medvědí drápy

Uznání: Kathleen Kraemer et al. (Boston U.), SPIREX

NGC 6334 je mračno plynu a prachu ve kterém se formují hmotné hvězdy. Ve vzdálenosti 5500 světelných let mlhovina Medvědí drápy jak bývá také nazývána je více jak 3x tak vzdálená než mlhovina v Orionu, ale stále dosti blízko k detailnímu studiu. Mlhovinu Medvědí drápy lze nalézt v souhvězdí Štíra. Ionizovaný plyn dělá viditelném světle NGC 6334 zcela červenou. Fotografie ve falešných barvách nahoře byla pořízena v infračerveném světle. V něm je zář světla hvězd absorbována prachem a je tak více patrná (vyniká v modré). Současný výzkum ukazuje, že jasné zdroje jsou velmi mladé a masivní hvězdy. Tyto hvězdy emitují světlo tak energetické a intenzivní, že rozrušuje jemná zrna prachu v jejich bezprostřední blízkosti a vytváří přebytek ionizovaného plynu (zvýrazněný v červené).

Štítky: Absorpce, Emise, Mlhovina


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »