Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 12: Surveyor 3 a Intrepid

Uznání: Apollo 12, NASA (Image scanned by Kipp Teague)

Dne 20.dubna 1967 sonda Surveyor 3 přistála na Měsíci na svahu malého měsíčního kráteru v Oceánu bouří. O dva a půl roku později 19.listopadu 1969 lunární modul Intrepid pilotovaný astronauty Apolla 12 Pete Conradem a Alan Beanem přelétl a přistál poblíž na druhou návštěvu lidí na měsíčním povrchu. Intrepid dosedl ve vzdálenosti asi 600 stop (180m) takže astronauté kráčející po měsíci snadno nalezli Surveyor a prozkoumali dálkového průzkumníka, který je předešel. Intrepid je vidět v pozadí tohoto působivého snímku sondy Surveyor 3 s vysokým rozlišením. Levá přistávací noha Surveyoru je zcela zabořená do povrchu má vlevo dva výrazné otisky v prašné měsíční půdě - jasný důkaz že Surveyor sklouzl a poskočil při přistání. Pomocí silných nůžek astronauté odstříhli TV kameru Surveyoru (válcový útvar vpravo pod slunečním panelem) a také lopatku na vysouvacím rameni vpravo a přivezli je zpět na Zemi ke studiu.

Štítky: Lunární modul, Surveyor 3, Apollo 12, Měsíc


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M1 - Krabia hmlovina

Emisná hmlovina v súhvezdí Býk. Vzdialenosť asi 6.600 svetelných rokov. Pozostatok supernovy SN 1054.

Další informace »