Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše na okraji

Credit: D. Kiselman, et al. (Inst. for Solar Physics), Royal Swedish Academy of Sciences.

Když se 8. června během přechodu nacházela Venuše na okraji Slunce, zachytili astronomové tento vzrušující blízký pohled na jasný sluneční povrch a částečnou siluetu disku. Jemný oblouk slunečního světla lámajícího se ve Venušině atmosféře je též viditelný jako obrys planetárního okraje proti temnotě vesmíru výrazněný na tomto ostrém snímku. Oblouk je částí zářivého prstence nebo atmosférické koróny, která, když byla poprvé zaznamenána při přechodu planety v roce 1761, poskytla důkaz, že Venuše má atmosféru. Snímek byl zaznamenán za použití 1m Swedish Solar Telescope nacházejícího se na La Palma na Kanárských ostrovech. Za Institute for Solar Physics byli u dalekohledu Dan Kiselman, Goran Scharmer, Kai Langhans a Peter Dettori, zatímco autorem finálního snímku je Mats Lofdahl. Vynikající filmy přechodu - zahrnující i jeden s vynořující se korónou atmosféry Venuše - jsou k dispozici z Dutch Open Telescope, rovněž pozorujícího z La Palma.

Štítky: Slunce, Venus transit, Atmospheric aureole


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »