Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše na okraji

Credit: D. Kiselman, et al. (Inst. for Solar Physics), Royal Swedish Academy of Sciences.

Když se 8. června během přechodu nacházela Venuše na okraji Slunce, zachytili astronomové tento vzrušující blízký pohled na jasný sluneční povrch a částečnou siluetu disku. Jemný oblouk slunečního světla lámajícího se ve Venušině atmosféře je též viditelný jako obrys planetárního okraje proti temnotě vesmíru výrazněný na tomto ostrém snímku. Oblouk je částí zářivého prstence nebo atmosférické koróny, která, když byla poprvé zaznamenána při přechodu planety v roce 1761, poskytla důkaz, že Venuše má atmosféru. Snímek byl zaznamenán za použití 1m Swedish Solar Telescope nacházejícího se na La Palma na Kanárských ostrovech. Za Institute for Solar Physics byli u dalekohledu Dan Kiselman, Goran Scharmer, Kai Langhans a Peter Dettori, zatímco autorem finálního snímku je Mats Lofdahl. Vynikající filmy přechodu - zahrnující i jeden s vynořující se korónou atmosféry Venuše - jsou k dispozici z Dutch Open Telescope, rovněž pozorujícího z La Palma.

Štítky: Slunce, Venus transit, Atmospheric aureole


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »