Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Venuše za svítání

Credit & Copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Viděli jste přechod Venuše? Zatímco někteří jej sledovali na webcastu, pozorovatelé oblohy v Evropě, na Středním východě, Africe a Asii mohli být svědky celého šestihodinového putování siluety kotoučku Venuše napříč slunečním diskem. Při pozorování ze Severní Ameriky byl nejohlašovanější přechod Venuše 2004 viditelný včera při východu Slunce v průběhu své závěrečné fáze jak ukazuje tento snímek pořízený dalekohledem. Toto je pohled přes Atlantik z ostrova Tybee v blízkosti Savannahu ve státě Georgia, USA. Ve skutečnosti mnozí na východě Severní Ameriky zažili dramatický pohled na perfektní, temnou a kulatou Venuši přes načervenalé Slunce filtrované hradbou nízké oblačnosti. Paradoxně tak Slunce samotné získalo během Venušina putování k pravému okraji vzhled mraky zahalené planety jako na této snové scéně.

Štítky: Slunce, Venus transit


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »