Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta přechází přes Slunce

Credit & Copyright: Ronald F. Dantowitz (The Clay Center)

Dnes se odehraje astronomický úkaz, který žádný žijící člověk dosud neviděl: Venuše přejde přímo před Sluncem. Přechod Venuše se naposledy odehrál v roce 1882 a dostal se na titulní stránky zpráv na celém světě. Dnešní přechod bude viditelný v celé jeho délce v Evropě a většině Asie a Afriky. Severovýchodní polovina Severní Ameriky uvidí východ Slunce s tmavou tečkou Venuše už na disku. Nikdy se nedívejte přímo na Slunce, ani v případě, kdy je před ním Venuše. Blízkost Merkuru ke Slunci způsobuje, že jeho přechody se odehrávají každých několik let. Ve skutečnosti, horní mozaika snímků Merkura přecházejícího Slunce je o dva transity starší, z listopadu 1999. Uvidí někdo z žijících následující přechod Venuše? Jistě ano, protože ten se odehraje v roce 2012.

Štítky: Slunce, Venus transit, Mercury transit


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »