Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta přechází přes Slunce

Credit & Copyright: Ronald F. Dantowitz (The Clay Center)

Dnes se odehraje astronomický úkaz, který žádný žijící člověk dosud neviděl: Venuše přejde přímo před Sluncem. Přechod Venuše se naposledy odehrál v roce 1882 a dostal se na titulní stránky zpráv na celém světě. Dnešní přechod bude viditelný v celé jeho délce v Evropě a většině Asie a Afriky. Severovýchodní polovina Severní Ameriky uvidí východ Slunce s tmavou tečkou Venuše už na disku. Nikdy se nedívejte přímo na Slunce, ani v případě, kdy je před ním Venuše. Blízkost Merkuru ke Slunci způsobuje, že jeho přechody se odehrávají každých několik let. Ve skutečnosti, horní mozaika snímků Merkura přecházejícího Slunce je o dva transity starší, z listopadu 1999. Uvidí někdo z žijících následující přechod Venuše? Jistě ano, protože ten se odehraje v roce 2012.

Štítky: Slunce, Venus transit, Mercury transit


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »