Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur přechází přes Slunce

Uznání a copyright: Thierry Legault

Jak velké je Slunce? Slunce není jenom větší než kterákoliv planeta, ale je větší než všechny planety dohromady. Asi 99,9% veškeré hmotnosti celé naší Sluneční soustavy náleží Slunci. Když se řekne, že průměr Slunce je asi 1 400 000 kilometrů, tak to není s čím porovnat. Minulý týden ale byla příležitost získat vizuální perspektivu o velikosti, když nastal vzácný přechod planety Merkur před Sluncem. Tmavá tečka vpravo nahoře je planeta Merkur, která má průměr něco přes třetinu průměru naší Země. Ve srovnání se Sluncem je Merkur tak malý, že ponejprv obtížné ho spatřit. Na Slunci jsou také vidět tmavé kruhovité sluneční skvrny, jasné oblasti a tmavé protažené protuberance, mnohé větší jak Merkur. Snímek se zvýrazněným kontrastem nahoře byl pořízen minulý týden ve Francii.

Štítky: Slunce, Přechod, Mercuy


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »