Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyhledání Merkura

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Dokážete najít planetu? Asi pět hodin trval včera ve středu 7. května při pozorování z okolí planety Země přechod maličkého disku nejvnitřnější planety ve sluneční soustavě Merkura před ohromným slunečním diskem. Pro pozorovatele v Evropě, Africe, Asii a Austrálii bylo Slunce nad obzorem po celý přechod a sluneční družice SOHO neměla jistě žádný problém s obzorem. Na těchto čtyřech snímcích extrémní ultrafialovou kamerou na SOHO postupuje Merkur, který je patrný jako tmavá skvrna, zleva doprava (od horního panelu ke spodnímu). Falešné barvy panelů odpovídají různým vlnovým délkám v extrémním ultrafialovém světle, kdy se zvýrazňují oblasti nad viditelným povrchem Slunce. Toto je první ze 14 přechodů Merkura, které nastanou v 21. století a příští podobnou událostí bude přechod Venuše v červnu 2004. Potřebuje pomoci s vyhledání Merkura? Tak klikněte na obrázek.

Štítky: Jižní kříž, ISS


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »