Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní obloha z Mezinárodní kosmické stanice

Uznání: Don Pettit, ISS Expedition 6, NASA

Když na zemském jižním pólu pohlédnete vzhrůru, tak můžete spatřit tyto hvězdy. Tento kousek oblohy je také vidět z mnoha míst na jihu, stejně jako z oběžné dráhy na Mezinárodní kosmické stanici, kde byl nedávno snímek nahoře pořízen. Nalevo od středu fotografie jsou čtyři hvězdy, které tvoří slavný Jižní kříž. Pás hvězd, prachu a plynu, který křižuje střed fotografie je část naší Galaxie Mléčná dráha. Vlevo dole je tmavá mlhovina Uhelný pytel a jasná mlhovina daleko naprvo je mlhovina Carina. Jižní kříž je tak slavné souhvězdí, že je je zobrazeno na státní vlajce Austrálie.

Štítky: Jižní kříž, ISS


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »