Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Carina ve třech barvách

Uznání a Copyright: Nathan Smith (University of Minnesota), NOAO, AURA, NSF

Hvězdy, podobně jako lidé nemají vždycky lehkou dobrou noc. Mlhovina Carina nahoře, též známá jako mlhovina Klíčová dírka a NGC 3372 je výsledkem odvrhování prachu a plynu z odumírající hvězdy Eta Carinae během jejích závěrečných století. Eta Carinae, jedna z nejzářivějších známých hvězd je viditelná jako jasná hvězda poblíž středu mlhoviny. Snímek nahoře byl pořízen ve třech různých barvách: modré světlo emituje kyslík, zelené světlo emituje horký vodík a červené světlo emituje chladná síra. Eta Carinae pohasla z jedné z nejjasněších hvězd na obloze v letech 1800, nicméně je stále vidět triedrem na jižní obloze v souhvězdí Lodního kýlu (Carina).

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Mlhovina Klíčová dírka, Eta Carinae


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »