Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Carina ve třech barvách

Uznání a Copyright: Nathan Smith (University of Minnesota), NOAO, AURA, NSF

Hvězdy, podobně jako lidé nemají vždycky lehkou dobrou noc. Mlhovina Carina nahoře, též známá jako mlhovina Klíčová dírka a NGC 3372 je výsledkem odvrhování prachu a plynu z odumírající hvězdy Eta Carinae během jejích závěrečných století. Eta Carinae, jedna z nejzářivějších známých hvězd je viditelná jako jasná hvězda poblíž středu mlhoviny. Snímek nahoře byl pořízen ve třech různých barvách: modré světlo emituje kyslík, zelené světlo emituje horký vodík a červené světlo emituje chladná síra. Eta Carinae pohasla z jedné z nejjasněších hvězd na obloze v letech 1800, nicméně je stále vidět triedrem na jižní obloze v souhvězdí Lodního kýlu (Carina).

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Mlhovina Klíčová dírka, Eta Carinae


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »